Tapu Harcına Rekor Zam Kapıda, Cumhurbaşkanı Kararı Onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen ay imzalamış ve onu almış olduğu karar ile ev alım satımlarında ekspertizlerin zorunlu olduğu durumlar için ilk adımlar atıldı. Eğer bu düzenleme resmi olarak kabul edilirse vatandaşlar yüksek oranlarda tapu harcı ödemek zorunda kalabilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekim 2022 yılında imzalamış olduğu ve 2023 yılı için cumhurbaşkanlığı yıllık programının onaylanması hakkında karar sayılı 6294 sayılı karar çerçevesince resmi gazete aracılığı ile yayınlanarak yürürlüğe girmişti.

Kamuoyu ile paylaşılan bu program kapsamında da çok önemli bir düzenleme konusu haline gelen de tapu harçları gündemdeydi. Geçtiğimiz yıllarda da çok az gündeme getirilen tapuda ekspertiz zorunluluğunun getirilmesi ile ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı.

Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!

Tapulardaki Rayiç Bedel Tarihe Karışacak

 Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı aracılığı ile yapılan açıklamada tapuda çok büyük vergi kayıplarının yaşanmasına neden olan rayiç bedelden satışlarını göstermek tarihe karışacak. Bu vergi kaybının önüne geçilmek için ise yasal düzenlemelerin önü açıldı. Böylelikle tapuda rayiç bedelden satış gösterilmesinin önüne getirilecek olan yasal olarak zorunlu ekspertiz düzenlemesinin de engellenmesi hedefler arasında yer alıyor.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile birlikte 25 Ekim’de onaylanmış olan 2023 yılı için Cumhurbaşkanlığı yıllık programı kapsamında bu kritik düzenleme ayrıca konut satışı ve tapu harcı tahsilatına yönelik olarak da tekrardan düzenlendi. Buna göre gayrimenkullerin vergilendirilmesinde ana adım olan alım satım değerlerinin tekrardan belirlenmesi ve bu tutarın beyanına ilişkin yeni bir sistem devreye sokularak vergide adaleti sağlayacak ve vergilemede etkinlik sağlayacak yeni bir düzen ön plana çıkmış oldu. Bu düzenleme ile birlikte bakanlıklar sisteminin tasarımı ve uygulanmasına ilişkin düzenlemeler ile Bu çerçevede gerekli olacak altyapıyı da oluşturulacaklar. Bu uygulamayla birlikte kapıda ekspertiz zorunluluğu için de resmi olarak adımlar atılmış oldu.