Tarihte ölçülen en sıcak kasım ayını geride bıraktık!

Küresel ısınma zaman geçtikçe etkisini daha da fazla hissettirmeye başladı. Kasım ayında Orta Amerika'yı vuran Iota Kasırgası ile dün Suudi Arabistan'ın gördüğü en kuvvetli kasırga, bu etkinin iyice gözle görülür hale geldiği örnekleri oluşturuyor.

Genel 07.12.2020 - 12:49 04.05.2021 - 04:23 İlan35
Küresel ısınma zaman geçtikçe etkisini daha da fazla hissettirmeye başladı. Kasım ayında Orta Amerika'yı vuran Iota Kasırgası ile dün Suudi Arabistan'ın gördüğü en kuvvetli kasırga, bu etkinin iyice gözle görülür hale geldiği örnekleri oluşturuyor. İklimlerin dengesinin mevsim normallerinin dışına çıktığı Türkiye'de de son zamanlardaki kuraklık dikkat çekiyor.


Türkiye de kuraklığın pençesinde!


Her ne kadar bu hafta beklenen yağışlar görülecek olsa da Türkiye de son üç aydır bir hayli kurak koşullarla yüzleşiyor. Meteoroloji mühendisi olan öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, Türkiye'nin son 1 yılda kuraklık etkisini daha fazla hissettiğini belirtmişti. Prof. Dr. Orhan Şen, meteorolojik kuraklık sonucu oluşan tarımsal kuraklığın tehlikeli bir duruma yol açtığını kaydetmişti. Kuraklığın özellikle son 3 ayda etkisini iyice hissettirdiğinin altını çizen Şen, İstanbul'un yaklaşık 50 günlük suyunun kaldığını söylemişti.


Ölçülen en sıcak Kasım ayı


Küresel ısınma ve kuraklıkla ilgili kötü haberlerden biri de Kopernik İklim Değişikliği Servisi'nde çalışan bilim insanlarından geldi. Bilim insanları, bu yıl kasım ayının "şimdiye değin ölçülen en sıcak kasım" olduğunu vurguladılar. 2016 ve 2019 yılından sonra bu yıl da kasım ayında sıcaklık rekoru geldi. Verilere göre 2020 Kasım ayının, 1981-2010 arası dönemin ortalamasından 0.8 santigrat derece yüksek olduğu kaydedildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@