Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci'nin Türkiye'deki tarım politikaları ile ilgili verilen yeni kararlar sonrası geçtiğimiz günlerde Venezuela’ya beklenen resmi ziyareti de gerçekleşti.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin Pazar ve pazartesi günü yaptığı "Venezuela" resmi ziyaretinde tarım alanında yapılacak yatırım ve işbirliği fırsatları ele alındı.

Türkiye Sudan'da tarımm kararı sonrası Venezuela'da da buğday üretme kararı vermişti ancak yapılan son açıklamalara bakılırsa Türkiye Venezuela’da buğday "üretemeyecek" ama yine de özellikle soya başta olmak üzere yem hammaddeleri üretimi konusunda yatırım yapılması gündeme girdi bile.

Bakan Kirişci yaptığı açıklamada yakın zamanda çok güzel müjdeler vereceklerini söylerken Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine geçtiğimiz Haziran ayı başında Türkiye’ye geldiği ve birçok anlaşma imzalandığı ve bunlardan birisinin de tarım, su ürünleri ve ormancılıkla ilgili olduğu açıklaması hatırlandı.

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

Ali Ekber Yıldırım'ın köşesinde yer verdiği habere göre; Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Maduro’nun bu ziyaretinden sonra bir açıklama yapmış, Maduro’nun Türkiye’nin Venezuela’da buğday üretmesini teklif ettiğini, üretilen buğdayın yüzde 30’unu kendilerine bırakılmasını, yüzde 70’ini ise Türkiye tarafından kullanabileceğini ifade ettiğini söylemişti.

Bu açıklama üzerine ise Ticaret Bakanlığı raporlarından ve yapılan araştırmada Venezuela’nın buğday üretimine uygun olmadığını, un ithalatının yüzde 58’ini Türkiye’den yaptığı verileri ortaya çıkmıştı.

Yaşanan trajikomik olayın ardından Maduro’nun Türkiye ziyaretinden sadece 40 gün sonra Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi Venezuela’ya resmi ziyarette bulundu ve hem havadan hem de karadan tarım arazilerinde incelemelerde bulundu.

SUNDAN'DA TARIM İÇİN YATIRIM YAPILMIŞTI ŞİMDİ SIRADA VENEZUELA VAR

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından da kabul edilen Kirişci, iki ülke ilişkilerinin geleceği açısından hayati önem taşıdığını bildirirken iki ülke Bakanları olarak bunun altını doldurmak, ilişkileri daha da geliştirmek ve güçlendirmek için çaba göstereceklerini vurgulayarak, "Her iki ülke için de önemli olan üç başlık; tarım, su ürünleri ve orman konularında yapabileceklerimizi, hangi adımları atabileceğimizi bu toplantıda bir kez daha gözden geçirmiş olduk. Yakın zamanda çok güzel müjdeler vereceğimizi ifade etmek isterim. Evimizdeyiz, birlikteyiz, beraberiz. Bu beraberliğimiz inşallah daim olacak. Bütün Venezuela halkına teşekkür ediyorum." dedi.
 

Bu arada Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamalarında yer almasa da Venezuela Halkın Gücü Üretken Tarım ve Araziler Bakanı Wilmar Castro Soteldo’nun sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda Türkiye’nin Venezuela’da soya yatırımı yapmayı planladığı bilgisine yer verildi.

HAYVANCILIK DA GÜNDEMDE

Ayrıca Tarım Bakanı Vahit Kirişci, Venezüella'daki mevkidaşı Wilmar Castro Soteldo ile birlikte Bolivar eyaletinin Angostura bölgesinde bulunan 30 bin hektarlık ekim alanını da gezdiği bildirilirken, Hato La Vergareña üretim birimi olarak bilinen bu bölgede mısır, pirinç, şeker kamışı ve kakao üretiminin yanı sıra yer alan sığır, koyun ve keçi yetiştiriciliği sebebi ile "Türkiye, bölgede bu ürünlerle ilgili yatırım da yapabilir" dendi.