Taşınmazların Notere Onaylatılma Tarihi Ertelendi!

Taşınmazların Notere Onaylatılma Tarihi Ertelendi!

Geçtiğimiz günlerde Tapu ve Kadastro Genel müdürlüğü tarafından taşınmazların sözleşmelerinin noterde onaylatması için sunulan yeni düzenlemenin tarihinde erteleme yapılması kararı verildi.

Bu uygulama 2023 yılının 1 Temmuz itibariyle başlatılacak olunup 6 aylık süreç boyunca ertelenmiş olundu. Resmi gazetede duyurulan haber kısa sürede yayıldı. 6.yargı paketi kapsamına alınmış olan bu kanun 28 Haziran tarihinde Resmi gazetede yayınlanmıştı.

Alınan karara göre 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren taşınmaz alım satımı noterler tarafından yapılabilecekti. Fakat bu düzenleme 1 Temmuz tarihine ertelendi. 1 Temmuz tarihinden sonraki süreçte taşınmaza yönelik satış vaadi ile sözleşme yapılabilecek.

Yıldız Teknik Üniversitesi Lise Mezunu Sözleşmeli Personel Arıyor! KPSS Şartı Var mı? Yıldız Teknik Üniversitesi Lise Mezunu Sözleşmeli Personel Arıyor! KPSS Şartı Var mı?

Sözleşmeyi taraflardan herhangi birinin kabul etmesi harç giderlerinin ödenmesi sonrasında tapu bilişim sistemine kaydedilecek. Tapu siciline şerh edilebilecek. Ardından yine bu ortamda noter huzurunda satış sözleşmesi taşınmaz üzerine yapılabilecek.