Taşıt Kredisi Almak İsteyen Vatandaşlara Üzücü Haber Geldi! BDDK Açıkladı

Araç kredisi almayı düşünen vatandaşlarımız için kötü haber geldi… milyonları üzecek gelişme bugün açıklandı. BDDK tarafından taşıt kredilerinde düzenlemeye gidildi.

Ekonomi 04.07.2021 - 09:18 04.07.2021 - 09:21 Berkay Keskin

Artık araç satışlarında bu kurula uyulmak zorunda. Ayrıntılar haberimizde.

Yaz aylarının gelişi ile birlikte ikinci el araba pazarı da hareketlenmeye başlamıştı. Salgından çekinen birçok vatandaşımız toplu taşıma yerine özel araçları tercih etmeye başladı. Yatırım olarak da alınan araçlar günümüzde lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline geldi. Fakat dolar kurunun yükselmesi ve tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle 0 araç fiyatları da oldukça yüksek. Sıfır araçların bu kadar yüksek olması ikinci el araçlarında fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Tam yaz ayları geldi araç satışları hızlandı derken araç almayı düşünen vatandaşlarımızı üzecek bir haber geldi!

Son gelen bilgilere göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından taşıt kredilerinin vade sayıları azaltıldı. Araba almak isteyen birçok vatandaşımız kredilerden yararlanıyordu. Fakat taşıt kredilerinde vadenin azalmasıyla birlikte vatandaşımızın aylık taksitleri de artacak. 

TAŞIT KREDİSİ VADE SAYILARI DÜŞÜRÜLDÜ

Son gelen bilgilere göre 120 bin lira değeri altında olan araçlar için vade sayısı 48 ay olarak güncellendi. Fatura değeri 300 bin lira altında olan araçlar içinde maksimum vade sayısı 36 ay olarak sınırlandırıldı. 
Fatura değeri 750 bin liranın altında olan araçlar içinde maksimum vade 24 ay olarak belirlendi. 750 bin ila 1 milyon 500 bin Türk lirası değerinde olan araçların vade oranı maksimum 12 ay olarak düzenlendi. 

KAMU BANKALARI FAİZ ORANLARI DEĞİŞTİ

Sadece taşıt kredisi vadeleri değil aynı zamanda temmuz ayının gelişiyle birlikte taşıt kredileri faiz oranlarını da güncellendi. Birçok vatandaşımız kredi alırken öncelikle kamu bankalarını tercih ediyor. Bizde taşıt kredisi almayı düşünen vatandaşlarımız için üç kamu bankasının da sunduğu taşıt kredilerini derledik. 

Ziraat bankası taşıt kredisi almak isteyen vatandaşlarımıza iki farklı seçenek sunuyor. Kaskolu taşıt kredisi kullanmak isteyenler Yüzde 1,54 faiz oranından kaskosuz taşıt kredisi kullanmak isteyenlerde Yüzde 1,56 faiz oranından yararlanıyorlar. Eğer vatandaşlarımız Ziraat Bankasından 50 bin Türk lirası taşıt kredisini 48 ay vade imkanıyla almak isterlerse aylık taksitleri 1 bin 580 lira olmakta. Toplam geri ödemeleri de 75 bin 844 lira oluyor. Bir diğer kamu bankası olan Vakıfbank’ta vatandaşlarımıza maksimum 48 ay vade oranıyla taşıt kredisi vermeye devam ediyor. Bankasının sunduğu taşıt kredisi faiz oranı aylık yüzde 1,50. Yine aynı miktardaki taşıt kredisi finansmanını vatandaşlarımız Vakıfbank aracılığıyla alırlarsa 48 ay vade imkânı için kredileri 1564 liraya düşmekte. Toplam geri ödemeleri de 75 bin 4 lira oluyor. 

Son olarak da Halk bankası taşıt almak isteyen vatandaşlarımıza aylık Yüzde 1,58 oranında faiz seçeneği sunuyor. 3 kamu bankası arasında taşıt kredisi için en yüksek faiz oranını sunan banka Halkbank. Aynı miktardaki taşıt finansmanı Halkbank aracılığıyla alınırsa vatandaşlarımızın aylık ödemeleri 1595 liraya yükselmekte. Toplam geri ödemeleri de 76 bin 597 lira oluyor. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@