Tatar: Türkiye söz sahibidir!

Türkiye ile çok sayıda ortak çıkarları olduğunun altını çizen KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Türkiye burada söz sahibidir” ifadesini kullandı.

Dünya 26.04.2021 - 06:05 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Yunanistan'ın önde gelen gazetelerinden "Kathimerini" gazetesine mülakat veren KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cenevre'de yapılacak 5+1 formatındaki Kıbrıs konulu gayriresmi toplantıdan önce Kıbrıs meselesinin çözümüne dair bir takım değerlendirmede bulundu.

Kıbrıs Türklerinin Kıbrıs Adası'nda en az Rumlar kadar egemen olduklarını vurgulayan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “İki taraftan herhangi biri diğer tarafta egemenliğini yayamaz. Her iki halkın da özyönetim hakkı vardı. Üniter yapıya karşı bir federasyon tezini kesinlikle kabul etmemiz mümkün değildir." şeklinde konuştu.

Bütün taraflar gibi Cenevre'de Türkiye ve kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de kendi tezlerini özgür biçimde anlatma olanağı bulacağına inandığını belirten KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin seçilmiş cumhurbaşkanı olarak Kıbrıs Türklerinin görüşlerini Cenevre’deki toplantıda anlatacağını bildirdi.

Cenevre'de yapılacak toplantıda, AB’nin (Avrupa Birliği) yer almasının doğru olmadığının altını çizen Ersin Tatar, Avrupa Birliğinin Kıbrıs meselesinde taraf tuttuğunu, çünkü AB içinde Yunanistan’ın ve Rum yönetiminin bulunduğunu, bu iki üye ülkenin liderlerinin AB liderlerini etkilediğini, temaslarında bunu net olarak gördüğünü ifade etti.

"Avrupa Birliği, tarafsız davranamıyor"

Ersin Tatar sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Yunanistan ve Rum Yönetimi, Avrupa Birliğinin karar alma mekanizmasını doğrudan etkiliyor. Kıbrıs sorusunun özü egemenliğin paylaşımı ile ilgilidir. Kimsenin kimseye egemenlik dayatmasında bulunma hakkı ve yetkisi yoktur. Avrupa Birliği bizi işte bu noktada anlayamıyor. Çünkü olaya, kendi üyesi olan Kıbrıs Rum Kesimi’nin gözünden bakıyor. Hâliyle tarafsız davranamıyor. Cenevre’deki toplantıda olmaları da hiçbir anlam ifade etmiyor. Cenevre’deki toplantı dışında AB ile ikili olarak görüşmemiz mümkün. Bu şekilde AB ile diyalog kurmamızda bir sıkıntı yok.

Kıbrıs meselesini biz Türkiye ile ortam bağlamda değerlendiriyoruz. Türkiye, tüm zor zamanlarımızda bizim yanımızda olmuştur. Türkiye ile ortak menfaatlerimiz var ve bu müşterek davamız. Ben açıkça Rauf Denktaş’ın çizgisindeyim. Hem Kıbrıs Türklerinin hem de Türkiye’nin haklarının teslim edilmesini istiyorum. Türkiye defalarca ne kendi haklarını ne de Kıbrıs Türklerinin haklarının kimseye yedirileceğini söylemiştir. Hâliyle KKTC ve Türkiye ayrı değildir. Bizim Türkiye ile çok yönlü ilişkilerimiz ve çıkarlarımız var. Türkiye, KKTC halkının güvenliği konusunda da çok değerlidir. Zira 1974 yılından önce Kıbrıs Adası’nda neler yaşandığını herkes biliyor.”

"Türkiye garantördür"

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güvenliklerinin birbirinden ayrı olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, şöyle konuştu:

"Türkiye çok büyük bir ülke ve KKTC’nin hem garantörüdür hem de anavatanıdır. Türkiye burada söz sahibidir. KKTC’nin pozisyonu da diğer taraftan Türkiye'nin güvenliği bakımından çok değerlidir. Hâliyle burada Kıbrıs Türklerinin egemenliğinin bulunması, Türkiye'nin menfaatlerinedir. Bu yüzden ne Kıbrıs Türkleri ne de Türkiye birbirlerinden vazgeçmezler."

Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinin Kıbrıs Adası'nda bulunma sebebinin bir tehdit değil, huzur, güven, barış ve istikrarı korumaya dönük olduğunun altını çizen Tatar, "Türkiye’nin askerleri, saldırı maksatlı değil, savunma maksatlı burada bulunmaktadır." dedi.

Kıbrıslı Türklerin geçmişte egemenlikleri uğruna çok ağır bedeller ödediğine de vurgu yapan Ersin Tatar, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, kendi kafasına göre adımlar atıyor, anlaşmalar yapıyor. Kıbrıs Türklerine sormanın anlamsız olduğunu ileri sürüyorlar. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir." şeklinde sözlerini tamamladı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@