TB2, Rusya’nın kâbusu oldu!

Rusya medyası, Ukrayna ordusuna ait Bayraktar TB2 SİHA’ların Donbass’ın ardından bu kez de Kırım’ın kuzeyinde uçtuğu bilgisini “endişe verici” diyerek geçti.

Dünya 28.04.2021 - 06:36 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Gerek Kiev’den gerekse Moskova’dan üst düzeyde ılımlı açıklamalar gelse de Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilim askerî alanda kendini net bir biçimde gösteriyor.

Daha önce Donbass’ta Ukrayna ordusuna ait Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarının uçtuğu haberine geniş yer veren Rusya medyası, bu kez de Bayraktar TB2’lerin Kırım’ın çevresinde uçuşlar yaptığı bilgisini detaylı olarak komuoyuna aktardı.

Çevrimiçi harita üzerinde uçuş bilgilerini gösteren Flightradar24 internet sitesi, Rusya’nın ilhak ettiği Kırım çevresinde, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) ait 2 adet Global Hawk insansız hava aracının, Birleşik Krallık’a ait 1 adet RC-135W ELINT uçağının ve Ukrayna ordusuna ait 1 adet Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracının aynı saat içinde uçuşlar gerçekleştirdiğini gösterdi.

Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracının, “12345678" uçuş kodu ile Kırım'ın kuzeyinde faaliyet yürüttüğü bildirildi.

Toplam 4 askerî hava aracının Ukrayna'nın Starokostyantyniv şehrinde bulunan askerî üsten teker kestiği belirtildi.

“TB2’lerin uçuşundan husursuzuz!”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yardımcısı Sergey Ryabkov, Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarıyla ilgili olarak daha önce, “Türk silahlı insansız hava araçlarının Donbass semalarında uçuş düzenlemesinden dolayı huzursuzuz” açıklamasında bulunmuştu.

İlk kez Donbass’ta kullanıldı

Ukrayna Savunma ve İstihbarat Komitesi Başkan Yardımcısı Yuriy Misyagin, daha önce yaptığı açıklamada, Bayraktar TB2 SİHA’larının Donbass semalarında ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini ve düşman kuvvetlere ait Pantsir-S1, S-125 ve Tor hava savunma sistemlerinin konuşlu olduğu mevzileri tespit ettiğini bildirmişti

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@