Emeklilikte yaş sınırını rafa kaldıran sistem merak ediliyor. Meclis'ten daha önce kabul gören teklifle beraber kimler erken emekli olacak sorusu yanıt buldu. SGK onaylı emeklilik yöntemi haberimizde...

Sigorta prim şartı olmadan emeklilik hakkı elde etmek isteyenlere müjdeli haber verildi. 10 yıl çalışma bile yeterli sayılacak. TBMM  ve SGK onaylı emekli maaşı garantili bu yöntemi pek çok kişi değerlendirdi.

2000 Sonrası Sigortalıya Erken Emeklilik!

Ocak'ta gündemde olan EYT yasa tasarısı, Kahramanmaraş'taki depremin ardından Mart'ta onaylandı. Bu sayede EYT hakkını elde eden vatandaşlar maaşlarını almaya başlarken, bu fırsatı yakalayamayanlar emekliliğin diğer yollarını keşfetmeye çalışıyor. Meclis tatilinin ardından Ekim'de ekonomik tartışmalar yeniden ivme kazandı. Özellikle 2000 sonrası sigorta başlangıcına sahip olanlar ve emekliliği kıl payı kaçıranlar, yeni yasa tasarılarını büyük bir merakla bekliyor.

Bağ-Kurluların Sigorta Primleri Düşüyor

Son haberlere göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın odaklandığı erken emeklilik çalışmaları ilk olarak Bağ-KUR'lu çalışanları etkileyecek. Gelen bilgilere göre, Bağ-KUR'lular için prim gün sayısı 9000'den 7200 güne düşürüldü. Bu değişiklik dışında, belirli şartları taşıyanlar için sadece 10 yıllık çalışma süresi emeklilik için yeterli olacak.

Son dakika! 1 Aralık'ta başlayacak, 3000 TL ödemeler verilecek! Son dakika! 1 Aralık'ta başlayacak, 3000 TL ödemeler verilecek!

Emeklilik, birçok kişi için rahat ve güvenceli bir yaşamın kapısını aralıyor. Bazı durumlarda, hastalıklar sebebiyle çalışma kapasitesi düşen bireyler için devlet, malulen emeklilik hakkı tanıyor. Bu hak; kanser, epilepsi, demans, beyin tümörleri, Parkinson sendromu gibi ciddi rahatsızlıkları olan bireyler için geçerli. Emekli olabilmek için en az yüzde 60 oranında çalışma kapasitesinin kaybedilmiş olması ve listelenen hastalıklardan birine sahip olma gerekmekte. Aynı zamanda, 10 yıl sigortalı çalışma süresi ve 1800 gün prim ödeme şartı da aranıyor.

Malulen emeklilikten yararlanmak isteyenler için sigorta türünün bir önemi yok. Farklı sigortalılık türleri için belirlenen şartları yerine getiremeyenler için engelli emekliliği gibi alternatifler sunuluyor. Özetle, malulen emeklilik, kendisine bakmada güçlük çeken bireylerin ekonomik olarak korunmasına yardımcı olmayı hedefliyor ve her sigorta türünden vatandaş bu haktan yararlanabiliyor.