TBMM geçti: 150 bin TL faizsiz kredi başladı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Aile ve Gençlik Fonu'nu kurmayı öngören çığır açıcı bir kanun teklifini onayladı. Bu dev fon, vatandaşlara sunacağı faizsiz kredi gibi avantajlarla dikkatleri üzerine çekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı olarak hayata geçirilen Aile ve Gençlik Fonu, kamu tüzel kişiliğine sahip olacak ve özel bir yönetim kurulu tarafından idare edilecek.

Kuruluş ve Yönetim: Fonun yönetim kurulu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısından oluşacak. Yönetim kurulu, kararlarını oy çokluğuyla alacak ve belirli bir temsil düzenine göre bakan yardımcılarını belirleyecek.

Fonun Kaynakları: Yasalaşan kanun teklifine göre, fonun bütçesini oluşturacak kaynaklar arasında Türk Petrol Kanunu ve Maden Kanunu'ndan elde edilen devlet hissesi, devlet hakkının yüzde 20'si, diğer fonlardan gelen gelirler, geri ödeme öngörülen projelerden elde edilen gelirler, nakdi bağışlar, yardım ve hibeler, diğer gelirler bulunuyor.

Tüm Borcunuz Tek Krediyle Kapanacak! 200 Bin TL Borcu Olan Soluğu Bankada Alıyor! Tüm Borcunuz Tek Krediyle Kapanacak! 200 Bin TL Borcu Olan Soluğu Bankada Alıyor!

Faizsiz Kredi Detayları: Aile ve Gençlik Fonu'nun en dikkat çeken hizmeti, evlenmeyi düşünen gençlere yönelik 150.000 TL faizsiz kredi imkanı sunması. Bu kredi, ilk etapta Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde pilot uygulama olarak başlayacak. Başarılı bir pilot uygulamanın ardından ise kredi, ülke genelindeki 81 ilde gençlerin kullanımına açılacak. Faizsiz kredi, belirli yaş kriterlerine uyan evlenmeyi düşünen gençlere yönelik olacak.

Ödeme Koşulları: 150.000 TL faizsiz kredi kullanacak olan vatandaşlar, aldıkları krediyi ilk 2 yıl boyunca faizsiz olarak kullanabilecekler. İlk 2 yılın sonrasında ise 48 aylık bir geri ödeme süreci başlayacak. Vatandaşlar, eşit taksitlerle kredilerini geri ödeyebilecekler. Bu sayede genç çiftler, maddi yükü hafifletirken finansal rahatlıkla yeni bir hayata adım atabilecekler.