PTT ve Bakanlık ödemeli kira desteğinde nüfus kayıt örneği ve hesap cüzdanınızın fotokopisi isteniyor. 5250 TL kira parası TC kimliğini getirenlere ödenecek. İşte kirada oturanlara verilecek yardımda aranan şartlar...

Bakanlık harekete geçti ve kirasını ödemekte güçlük çeken vatandaşlar için kira yardım kampanyasını başlattı. Bir süredir devam eden bu destek programına ise pek çok başvuru geldi. Elbette başvuru için önemli şartlar aranıyor. 

Hesap Cüzdanı Fotokopinizi Getirin Destek Paranızı Alın!

Kira yardımını alabilmeniz için bakanlık aracılığıyla başvuru yapacaksanız hesap cüzdanınızın fotokopisi gerekiyor. Aynı zamanda nüfus kayıt örneği de istenmektedir. Bunun gibi genel şartları karşıladığınız vakit bakanlık tarafından destek programına alınacaksınız. Kira yardımları şehirden şehire farklılık gösterebiliyor.

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

İstanbul'da Oturanlara 5250 TL Kira Desteği!

Kira destek ödemesi İstanbul bazında bakılacak ise 5250 TL'dir. Ancak diğer şehirlerde daha düşük ödemeler yapılıyor. Bu nedenle o şehrin nüfusu, pahalılığı gibi kriterler göz önünde bulundurulacaktır. Artan kira bedelleri karşısında alınan önlemlerle devletten kira yardımları devam ediyor. Şehirler arasında değişen bu yardımlar, son zamanlarda artış gösterdi.

Bakanlık Kira Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın kira yardım programı kapsamında yapılan son değerlendirmeler sonucunda, özellikle İstanbul'da yardım miktarları artırıldı. Yılın ilk aylarında en fazla 3 bin 500 TL olarak belirlenen bu destek, İstanbul için 5 bin 250 TL'ye çıkarıldı. Bu kira yardımlarından yararlanabilmek için e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bu yardımları alabilmenin bazı şartları var; bina için hasar tespit raporunuzun bulunması ve evinizi kentsel dönüşüm projelerine dahil etmiş olmanız gerekmekte. Onaylanan başvurulardan sonraki 15 gün içerisinde, PTT aracılığıyla belirtilen hesaplara ödeme yapılmaktadır. Eğer bireysel olarak Bakanlık birimlerine başvuru yapmayı düşünüyorsanız, yanınızda TC kimlik kartınız, tapunuzun aslı ve fotokopisi, nüfus kayıt örneğiniz ve IBAN numaranızı içeren hesap cüzdanı fotokopinizi bulundurmalısınız.