TC kimlik numarasına göre ödeme yapılıyor! Hemen e-devlet ’ten başvurun! PTT gişelerinde 1.100 TL nakit yardım hazır. Nakit para ihtiyacı olan vatandaşların imdadına yine devlet yetişiyor. Hemen e-devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşlara 1.100 TL nakdi yardım yapılıyor. Başvurular hafta sonu herkese açık. TC kimlik numarasına göre işlem yapılıyor. Onay alanlar PTT gişelerine giderek parayı anında tahsil etme şansı yakalıyor. İşte devletten nakdi yardım almak için izlemeniz gereken yol haritası…

Koronavirüs salgını bildiğiniz üzere tüm dünyada ekonomik sorunları da beraberinde getirdi. Bir çok kişi sağlığını kaybetmenin yanında işini de kaybetti. Salgın nedeniyle ekonomik sorun yaşayan vatandaşlara yardım eli devlet tarafından uzatılmıştı. “Biz bize yeteriz Türkiye’m” kampanyası kapsamında salgın başından bu yana vatandaşlara nakdi yardım ödemesi yapılıyor. Kasım ayı için de 1.100 TL pandemi yardımı başvuruları açıldı. Başvurular TC kimlik numarasına göre e-devlet üzerinden gerçekleşiyor. Ödemeler ise banka hesabı olanlara banka aracılığıyla, hesabı olmayanlara ise PTT üzerinden yatırılıyor. Başvurusu onaylanan vatandaşlar tek sefere mahsus olarak bu ödemelerden yararlanıyor. Başvurular kişi bazlı değil, hane bazlı olarak kabul ediliyor. Yani aynı ikametgah adresinde yaşayanlardan sadece 1’i nakdi yardım ödemesi alabiliyor.

tc-kimlik-numarasina-gore-odeme-yapiliyor-hemen-e-devletten-basvurun-ptt-giselerinde-1100-tl-nak-1

1100 TL PANDEMİ YARDIMI BAŞVURU EKRANI

1100 TL pandemi yardımı başvurusu başta da belirttiğimiz gibi e-devlet ekranından yapılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla gerçekleşen ödemelere TC kimlik no ve şifre ile giriş yaptıktan sonra “Sosyal Yardım ve Destek Ödemeleri” bölümünden başvuru yapabilirsiniz. TC kimlik no sonu 0 olanlar Pazartesi günü, 2 olanlar Salı günü, 4 Olanlar Çarşamba günü, 6 olanlar Perşembe günü ve 8 olanlar ise Cuma günü başvuru yapabiliyor. Hafta sonunda ise tüm TC kimlik nolar için başvurular açık oluyor.

tc-kimlik-numarasina-gore-odeme-yapiliyor-hemen-e-devletten-basvurun-ptt-giselerinde-1100-tl-nak-2

NAKDİ DEVLET YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Devlet, nakdi yardım ödemelerini bazı koşullar doğrultusunda veriyor. Hali hazırda bakanlık tarafından sağlanan sosyal desteklerden faydalananlar başvuru yapmadan nakdi yardım alabiliyor. Başvuru yapacak olan kişilerin dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişiler olmalarına özellikle dikkat ediliyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hane içinden sadece bir kişinin başvurusuna izin veriliyor. İkinci başvuruyu sistem kabul etmiyor. İŞKUR işsizlik ödeneceğinden, kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar bu yardımı alamıyor. Emekli olanlara da pandemi desteği verilmiyor. Memurlar ve kamu işçileri de destek için başvuru yapamayacak olan gruplar arasında yer alıyor.

tc-kimlik-numarasina-gore-odeme-yapiliyor-hemen-e-devletten-basvurun-ptt-giselerinde-1100-tl-nak-3

SOSYAL YARDIM KAPSAM DIŞI MESAJI NEDİR?

Sosyal yardım kapsam dışı mesajı nedir sorusunun yanıtı da pandemi yardımı başvurusu yapan kişiler tarafından araştırılıyor. Bu mesaj pandemi desteği başvurularının kapanması durumunda geliyor. Başvuruları ara sıra kontrol ederek, açılması halinde hemen başvuru yapabilirsiniz.

tc-kimlik-numarasina-gore-odeme-yapiliyor-hemen-e-devletten-basvurun-ptt-giselerinde-1100-tl-nak-4

1100 TL PANDEMİ DESTEĞİ NEREDEN ALINIR?

1100 TL nakdi yardım müracaatı sırasında sizden banka hesabı isteniyor. Bankada hesabınız varsa başvuru işlemlerini yaparken IBAN no belirtin. Hesabı olmayan vatandaşlar ise ödemeyi PTT gişelerinden alabiliyor. PTT ya da bankaya gidemeyecek durumda olan engelli, hasta ve yaşlı kişilerin ödemeleri evlerine yetkililer tarafından teslim ediliyor.