Geçtiğimiz ay yapılan açıklamalar kapsamında   milyonlarca öğrenci için verilmekte olan  KYK burs ve kredi ödemelerinin tarihleri erken tarihe alınmıştı. Öğrenciler haziran ayı için KYK burs ve kredilerin ne zaman yatırılacağını konusunu oldukça fazla merak etmekte.

Bu yazımızda özellikle bu konuya dair detaylı olarak araştırmalarda ve incelemelerde bulunmak istedik. Konuya ilişkin ödeme tarihleri tam anlamı ile belli oldu. TC kimlik numarasının sonu 0,2,4,6 ve 8 olanlar için ödeme tarihleri haberimizde yer almaktadır.

KYK burs ve kredi ödemeleri her ay aralıksız bir şekilde devam etmektedir. Yalnızca geçtiğimiz ay yapılan açıklamaya göre  ödemelerin bayram sebebi ile erkene çekildiği ifade edilmiştir. Cumhurbaşkanı  sayın Recep Tayyip Erdoğan Konuya dair  basın mensuplarına yapmış olduğu bir açıklamada “Öğrencilerimizin burs ve kredilerini ayın 6’sı ile 10’u arasında yatırıyorduk. Kredi ve burs ödemelerini mayıs ayı için 25’inden itibaren yatıracağız.” İfadelerini kullanmıştır. Bu kapsamda Mayıs ayı ödemeleri erken olarak tamamlanmıştır.

ÖDEMELER TC KİMLİK NUMARALARINA GÖRE BELİRLENMEKTEDİR?

Devlet tarafından öğrencilere yönelik belirlenmekte olan KYK ödemeleri her ay TC kimlik numaralarına göre yapılır. Bu duruma göre  TC Kimlik numarasının sonu “0” olanlar 6, “2” olanlar 7, “4” olanlar 8, “6” olanlar 9, “8” olanlar ayın 10’unda ödemelerini alabilme hakkına sahip olmaktadırlar. Peki 2022 KYK Burs kreşi miktarları ne kadar gelin hep birlikte bir sonraki haber yazımızın başlığında ele alıp  öğrenelim.

Emekliye İhtiyaç Kredisi Başladı! 4 gün içinde başvuru yapan emekli 100.000 TL alacak! Emekliye İhtiyaç Kredisi Başladı! 4 gün içinde başvuru yapan emekli 100.000 TL alacak!

2022 KYK BURS VE KREDİ MİKTARLARI NE KADAR?

Alınan karara göre 2022 KYK burs miktarı şöyle:
•    Lisans öğrencileri 850 lira
•    Yüksek lisans öğrencileri 1700 lira
•    Doktora öğrencileri 2 bin 550 lira

Bu burslar aslında öğrencilere her anlamda kolaylık sağlamaktadır. Ülkemize şehir dışında eğitimini almaya çalışan öğrencilerimizin sayısı oldukça fazladır. Öğrencilerin yurt masrafı, yol, yemek ya da eğitim masrafları tek başına halledilecek bir durum değildir. Özellikle ele alınıp belirtilmesi gerekir ki dar gelirli aileler için devletimizin sağlamış olduğu bu imkan oldukça  önemli bir imkandır Bu durumun yanı sıra herkese burs çıkmayabilir. Yani bazı öğrencilere burs değil de kredi çıkar. Kredi geri ödeme anlamına gelir. Yani bu duruma örnek verecek olursak devlet desteği sayesinde öğrenci düzenli olarak kredi aldı diyelim. Öğrenci okulunu bitirdikten sonra devletin öğrenciye sağladığı kredi ödemeleri öğrenci tarafından okul bittikten sonra devlete ödenmelidir. Devlet bu konuda ise şöyle bir şart koşar. Okulunu bitiren öğrenci herhangi bir işte çalışmaya başladığında zamanında almış olduğu ve eğitim hayatında değerlendirdiği ücreti geri iş hayatında ödemekte zorunludur.

Kredi Mi İyi Burs Mu?

Bu bakımda kesinlikle burs almak daha iyidir. Kredi çünkü geri ödemeli sistem olduğu için krediyi geri ödemek de zorunlusunuz. Fakat her ay düzenli olarak burs aldığınızda burs ücretinizi ödemekte kesinlikle zorunlu değilsiniz. Bunun yanı sıra burs alırsanız herhangi bir şekilde faiz işlemlerine tabii tutulmazsınız. Fakat krediler faiz olarak size geri dönmektedir. Yani ödeyeceğiniz tutardan daha fazlasını d eğitim hayatınız bittiğinde ödeme olasılığınız vardır. Bununla birlikte size kredi ya da burs çıktığını e devlet sitesine kolaylık ile takip edebilirsiniz. Burada yapmanız gereken tek işlem e devlete üye olup kredi ya da burs mu çıktığını öğrenmenizdir. Eğer burs çıktıysa aslında oldukça şanslısınız. Çünkü geri ödemek zorunda değilsiniz.