TC kimlikle PTT şubelerine gidenlerin faturaları devlet tarafından ödeniyor, Aralık ayı başvuruları başladı. Pandemi sürecinin başlaması sonrasında ülkemizde ekonomik krizde gündeme geldi. Kısıtlamalar, kapanmalar, döviz kurunda yaşanan artış, yükselen enflasyon şu anda vatandaşların belini bükmeye devam ediyor. Özellikle son dönemlerde döviz kurlarının iyiden iyiye artışa geçmesi ile birlikte vatandaşlar da içinden çıkılmaz bir durumla karşı karşıya kaldı. Ev kiralarının yükselmesi, zamlar, faturaların artması nedeniyle ellerindeki parayla geçilmekte güçlük çekenler devletten gelecek destekleri takip ediyor. Vatandaşlara bu zorlu süreçte devlet destekleri verilmeye devam ediyor.

Sosyal destek almak isteyenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru yapmaları durumunda maddi yardım, gıda yardımı, yakacak yardımı ve fatura desteği alabiliyor. Özellikle elektrik faturası desteği son dönemlerde en popüler destekler arasında yer alıyor. Hem başvuru yapması kolay hem de devlet alnında faturayı karşılıyor. Fatura yardımı almak için sadece PTT şubelerimize TC kimlik kartı ve faturanızla birlikte gitmeniz yetiyor. Gişelerden yapacağınız işlemler sonrasında Devlet faturanızın bir kısmını karşılıyor. Peki kimler fatura desteği alabilir? Fatura yardımı başvuruları nasıl yapılır?

tc-kimlikle-ptt-subelerine-gidenlerin-faturalari-devlet-tarafindan-odeniyor-aralik-ayi-basvurula-1

ELEKTRİK FATURASI YARDIMI NEDİR?

Devlet, sosyal devlet olmanın yükümlülüklerini yerine getiriyor ve 2019 yılının Mart ayından bu yana elektrik faturası yardımı veriyor. Maddi durumu yeterli olmayan ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar başvuru yapmaları durumunda Devlet'ten fatura yardımı alabiliyor. Fatura yardımı tutarı 2021 yılı için 137 TL idi. Ancak elektrik faturalarına yapılan zamlar göz önünde bulundurularak her yıl bu tutar değişiyor. Ayrıca Kronik hastalığı bulunanlara daha yüksek fatura yardımı veriliyor.

tc-kimlikle-ptt-subelerine-gidenlerin-faturalari-devlet-tarafindan-odeniyor-aralik-ayi-basvurula-2

FATURA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Elektrik faturası yardımı başvurusu en kolay yardımlar arasında bulunuyor. Fatura yardımı almak isteyenlerin en yakın PTT şubesine giderek fatura ve T.C. kimlikle başvuru yapmaları yetiyor. Fatura desteği hanelere göre yapılıyor. Ancak şu anda bir aile için verilen destek 137,33 lira. Bunun yanında Kronik hastalığı bulunan evinde bir cihaza bağlı olan vatandaşlara ödenen fatura desteği tutarı 200 TL'yi geçiyor.

tc-kimlikle-ptt-subelerine-gidenlerin-faturalari-devlet-tarafindan-odeniyor-aralik-ayi-basvurula-3

KİMLER ELEKTRİK FATURASI YARDIMI ALABİLİR?

Elektrik faturası yardımı sadece ihtiyaç sahibi olan kişilere veriliyor. Yani sosyal yardımlar verilirken hangi incelemeler yapılırsa elektrik yardımı verilirken de o incelemeler yapılıyor. Fatura yardımından faydalanabilmek için en önemli Kriter ise hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması. Yani dört kişilik bir ailenin geliri 3409 TL ve altında ise fatura yardımı alınabilir. Elektrik faturası yardımı için e-devlet üzerinden başvuru yapabileceğiniz gibi PTT şubelerinden de başvuru yapabilirsiniz. PTT şubesinden fatura ödemeye gittiğinizde ihtiyaç sahibi olduğunuzu belirterek faturanızı ödemek isterseniz destek olan kısım düşülerek borcunu tahsil edilecektir.