TCDD personel alımı başladı, Başvuru ekranı açıldı, Son Dakika İş İlanları Duyurusu

TCDD personel alımı ve kamu personeli alımları İŞKUR üzerinden açılmaktadır. TCDD personel alımı şartları taşeron veyahut kamu personeli olarak yapılabilmektedir. İşte iş detayları...

Ekonomi 25.08.2021 - 18:05 25.08.2021 - 18:05 Vural Pars

TCDD Personel Alım Şartları: TCDD personel alımı ve kamu personeli alımları İŞKUR üzerinden açılmaktadır. TCDD personel alımı şartları taşeron veyahut kamu personeli olarak yapılabilmektedir. Merkezi olarak atama ve kamuya açıktan atanma yoluyla ilanlar sürekli olarak açılmaktadır.

Açıktan atama ile başvurabilme için KPSS şartı bulunmaktadır. Sınav için maksimum 60 puan sınırı bulunmaktadır. Lise mezunu merkezi atamalarında Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan yaklaşık 90 almış olmak gerekir. Ön lisans mezunları ise ortalama 86 puan almış olması lazımdır.

TCDD Ayrıca, İŞKUR aracılığı ile alım yapan Demiryolları, personel ihtiyaçlarına göre Bölge Müdürlükleri’ne bağlı bölgelerde belirsiz süreli işçi ilanlarında bulunmaktadır.

TCDD personel alımı ise çalışanlar için gerekli şartlar içermektedir.

İŞKUR TCDD Personel Alımları 2021

TCDDpersonel alımı 2021 Devlet Demiryolları kadrosunda personel eksikliğini tamamlaması için İŞKUR’da ilanlarını yayınlamakta. TCDD personel alımı İŞKUR web sitesi ile kaydolarak takipte bulunabilirsiniz. Web sitesinde yer alan uygun pozisyonlara başvuru yapılır. T.C Kimlik fotokopisi, nüfus cüzdanı, sabıka kayıtları ve ikametgah belgesi ve mezun fotokopisi, sizden istenilen evraklardır. İkametgah adresinde ise başvuru tarihinden önce maksimum 6 ay bulunmak şartı da aranmaktadır.

TCDD İŞKUR ile başvuru yaptıktan hemen sonra bir liste açıklanmakta. Listede ismi olan kişiler ise sözlü sınava katılmaya hak kazanmıştır.

TCDD Personel alım şartları Sözlü sınava hak kazanan adaylar,

  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik fotokopisi,
  • Askerlik durumu belgesi,
  • KPSS sonucunuzun belgesi,
  • Tren Makinistleri gerekli yeterlilik belgesi,
  • Mezun diploma fotokopisi,
  • Sabıka kayıtları,
  • İkametgah belgesi 6 adet fotoğraf,
  • TCDD’ den alınacak 2 adet İş Talep Bilgi Formunu getirme şartı aranmaktadır.

Bu resmi belgeleri doldurulup, TCDD taşımacılık Şirketi Müdürlüğü Personel İdari İşler Başkanlığı’na teslim etmelisiniz

Fakat Bazı bölümlerde alım yapılan ikametgah adresinde en az 6 ay oturuyor olma şartı da aranmaktadır. Tüm şartları karşılayan personel adayları, sözlü sınav sonrasında alacakları puan durumuna göre personel açığı bulunan alanlara yerleştirilmektedirler.

TCDD Tarihi

TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları), Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra, 24 Mayıs 1924 tarihinde yayına sürülen 506 sayılı kanun ile devletleştirilmeye çalışılmış, akabinde Anadolu - Bağdat Demiryolları, (Chemins de fer d'Anatolie Baghdad ) adlı şirket adı ile devlet şirketi olarak yapılandırılma kararı alınmıştır. Daha sonrasında ise demiryollarının yapımı inşaatı ve işletilmesinin bir arada yürütülme kararı, geniş çalışma imkanları verilmesini sağlama amacı ile 31 Mayıs 1927 yılında yayına sürülen 1042 sayılı Kanunla CFAB kurucu şirketi, Havâlî-yi Şarkiye Demiryolu ve Demiryolları Yapım ve Yönetim Kurumu birleşerek, devlet kurumu olan Devlet Demiryolları ve Limanları İdare-i Umumiyesi’ni kurmuştur. 30 Ocak 1929 yılında yayımlanan 1483 yazılı Kanunla bu kurumun yerine, Devlet Demiryolları Umum Müdürlüğü adlı kurum geçmiştir. 1953 tarihine kadar katma bütçe bazlı bir devlet idaresi şeklinde yönetilmiş olan kurum, 29 Temmuz 1953 yılında yayına sürülen 6186. Yasayla TCDD İşletmesi adını almıştır. Son olarak ise uygulamaya konulmuş olan 233. sayılı KHK ise bu kurum Kamu İktisadî Kuruluşu (KİK) kimliğini kazanmaya hak kazanmıştır.

TCDD

Avrupa Birliği’nde müktesebatına uyum çalışmalar kapsamıyla, Türkiye Cumhuriyeti’nde demiryollarının yeniden yapılması ile demiryolu taşımacılık sektörü rekabetinin artırılması ve serbestleşmenin sağlanması amacı ile 1 Mayıs 2013 yılında yayına sürülen 6461. sayılı kanun gereğince 14 Haziran 2016 yıllarında TCDD'ye bağlı ortaklığında bulunarak TCDD Taşımacılık A.Ş. kurulmuştur. Yapılanma gereğince, TCDD, Türkiye Cumhuriyetin’deki demiryolu altyapısı Demiryolu Altyapı İşletmecisi olarak yönetmeye devam edilmektedir; TCDD Taşımacılık Demiryolu Tren İşletmecisi demiryollarında yolcu ve yük taşımacılığında bulunmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@