TCMB Başkanı Kavcıoğlu, 3 senelik enflasyon tahminini açıkladı!

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2021 senesine yönelik enflasyon tahminini yüzde 12,2, 2022 senesine yönelik enflasyon tahminini yüzde 7,5 ve 2023 senesine yönelik enflasyon tahminini yüzde 5 olarak açıkladı. 

Ekonomi 29.04.2021 - 12:13 04.05.2021 - 04:18 İlan35

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün yaptığı açıklamada, enflasyon rakamlarında hala beklenilen hedefe ulaşılamadığını söyledi. Kavcıoğlu, 2021 senesine yönelik enflasyon tahminini yüzde 12,2, 2022 senesine yönelik enflasyon tahminini yüzde 7,5 ve 2023 senesine yönelik enflasyon tahminini yüzde 5 olarak duyurdu. 

"İktisadi faaliyetler güçlü seyrediyor"

Ocak ayına yönelik enflasyon raporunda ortaya çıkan olumlu görünümün sürdüğünü ifade eden Kavcıoğlu, kademeli normalleşme, kredi gelişmeleri ve yüksek frekansa sahip verilerle beraber iktisadi faaliyetlerin güçlü seyretmeye devam ettiğini dile getirdi. Kavcıoğlu, 2021 senesinin ilk çeyreğine yıllıklandırılmış cari dengenin yatay hale geldiğine dikkat çekerek, söz konusu dengenin 2021 senesinin ikinci çeyreği itibarıyla iyileşme sürecine gireceğini söyledi. 

"Hizmet sektöründeki istihdam kısıtlandı"

Koronavirüs nedeniyle hizmet sektörlerinden bazılarından istihdamın kısıtlandığını belirten Kavcıoğlu, sanayi şirketlerinin yatırım iştahında ise pozitif işaretlerin görüldüğünü aktardı. Kavcıoğlu, global finansal piyasalarda veri duyarlılığı ile oynaklığın süreceğini kaydederek, böylede para politikasında temkinli bir duruş sergilemenin çok daha önemli hale geldiğini dile getirdi. 

"Ek sıkılaştırma gerekli"

Enflasyon görünümü üstünde etkisini gösteren talep ve maliyet yönlü unsurlar nedeniyle para politikasında ek sıkılaştırma ihtiyacının doğduğunu belirten Kavcıoğlu, finansal politikalar ile maliyet politikasının enflasyonda beklenen düşüş eğilimiyle tutarlı bir makro çerçevede ortaya konacağı orta vadeli bir görünümün temel alındığını söyledi.

Enflasyon tahminlerini sıraladı

Kavcıoğlu, 2021 senesinin sonunda enflasyonun yüzde 12,2 olarak gerçekleşmesini beklediklerini söyledi. 2022 senesinin sonunda enflasyonun yüzde 7,5'e düşeceğini öngördüklerini aktaran Kavcıoğlu, 2023 senesine yönelik enflasyon tahminini ise yüzde 5 olarak duyurdu. Kavcıoğlu, ana hedefin fiyat istikrarı olduğunu belirterek, bu konuda TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) olarak bütün araçların kararlı bir şekilde kullanılacağını söyledi. Politika faizinin "mevcut enflasyon" ve "öngörülen enflasyon"un üstünde bir seviyede belirleneceğini aktaran Kavcıoğlu, sıkı parasal duruşun geçici ve dışsal oynaklıklara karşı kritik bir tampon olarak görüldüğünü söyledi. 

"Düşük enflasyon ortamı önemli"

Düşük enflasyon ortamının çok önemli olduğunu ve bu konuda toplumsal uzlaşmanın sağlanması gerektiğini ifade eden Kavcıoğlu, bunun için bütün iletişim araçlarının kullanılacağını ve düşünce anlamında bir zenginlik yaratılacağını aktardı. Kavcıoğlu, Nisan ayına yönelik enflasyonda zirveye çıkılmasını ve söz konusu aydan sonra enflasyonun aşağı yönlü bir eğilime girmesini beklediklerini dile getirdi.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@