TCMB Başkanı'ndan "128 milyar dolar" açıklaması

Merkez Bankaları 1 centine kadar dünyanın en şeffaf kurumları olmasına, CHP'li İlhan Kesici'nin kayıp bir para olmadığını itiraf etmesine, Türkiye'nin en yetkili ağzı dâhil onlarca açıklama yapılmasına rağmen CHP, "çalındı" algısını bu kez de, karşı taraf

Ekonomi 24.04.2021 - 06:07 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Cumurbaşkanı'ndan Ekonomi Bakanı'na, Hükümet Sözcüsü'nden ekonomi kurmaylarına kadar kuruşu kuruşuna yapılan açıklamalar bu kez de kamuoyunda "Bu kadar çok açıklama yapılıyorsa demek ki bir dertleri var" kuşkusunun ortaya çıkmasına neden oldu.

Kendi ülkesinin ekonomisine yönelik saldırıda bulunarak, "Erdoğan gitsin de gerekirse ülke ekonomisi batsın" yaklaşımında bulunan güruha bu kez de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, öncekiler gibi yine rakam rakam cevap verdi.

A Haber, CNN TÜRK ve TRT Haber ortak canlı yayınının konuğu olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na, kaynağı yurt dışı olan ancak muhalefet tarafından ortaya atılan "128 milyar dolar nerede?" algısı soruldu.

İşte Şahap Kavcıoğlu'nun 128 milyar dolar açıklaması:

"2018-2019-2020 senelerine dönüp bir bakalım. 2020 senesinde gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde, dünya genelinde yatırımların düştüğü görülüyor. Yatırımlar düştüğü için bu yatırımlardan pay alan Merkez Bankalarının da paylarının azaldığı görülüyor. 2020 yılında az gelişmiş ülkelere IMF'nin 110 milyar dolar yardım yaptığını görüyoruz. Tüm bunlar keyfe keder gelişmeler değil. Küresel bir çok kriz yaşandı fakat Covid-19 pandemisi dünyanın belini büktü. Önceki ekonomik krizlere baktığımızda mutlaka bir alt yapısının olduğunu görürsünüz fakat Covid-19 pandemisinin yarattığı krizin hiçbir alt yapısı yok. Sadece Covid-19'un yarattığı bir kriz. Çünkü insanlar ne yapmaları gerektiğini bilemedi ve tüm dünya ülkeleri kapanmaya gitti, üretimler ve alışverişler durdu. 

Türkiye, Covid-19'un yarattığı küresel kriz ortamından biraz daha ayrıştı. Ülkemizin 2013 yılından sonra yaşadıklarına bakın: İşgal girişimi, uçak krizi, yönetimlere karşı operasyonlar, kur atakları, yaptırımlar… Türkiye dönem dönem krizler yaşamıştı ancak 2013 yılından sonra düzenli olarak saldırıların odağı oldu. 2018'de ağır kur atakları yapıldı. Türkiye ile ilgili kasıtlı olarak küresel çapta 'IMF'ye gidilecek, gitmek zorunda' gibi haberler yapıldı. Türkiye tüm bu ağır süreci mali, para ve sağlık gibi konular başta olmak üzere iyi yönetti.

Devlet sosyal yardımlar ile vatandaşının yanında oldu. Pandemi dönemini atlatırken tüm bu yapılanlar görmezden gelinemez. Türkiye, 2019 artı bir cari fazla verdi. 128 milyar dolarla cari açığın finanse edildiğine dair ifadeler kullanıldı. Merkez Bankası olarak verdiğimiz tüm rakamlar kuruşu kuruşuna doğrudur ve nettir."

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@