TCMB: Kripto paraların ödemelerde kullanılmasının sonuçları telafi edilemez!

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından hazırlanan ve Resmî Gazete'de yayımlanan düzenlemede, kripto paraların ödemelerde hiçbir şekilde kullanılamayacağı ifade edilmişti. TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası), söz konusu düzenleme hakkınd

Ekonomi 16.04.2021 - 10:49 04.05.2021 - 04:19 İlan35
TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından hazırlanan ve Resmî Gazete'de yayımlanan düzenlemede, kripto paraların ödemelerde hiçbir şekilde kullanılamayacağı ifade edilmişti. TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası), söz konusu düzenleme hakkında açıklamada bulundu.


"Ciddi riskler var"


Açıklamada, kripto paraların ödemelerde direkt veya dolaylı biçimde kullanılmamasına ilişkin yeni bir düzenlemenin hazırlandığına dikkat çekildi. Kripto paraların hiçbir şekilde denetim ve düzenleme mekanizması tarafından kontrol edilemediği vurgulanan açıklamada, merkezî bir muhatabın da olmadığı ifade edildi. Açıklamada, kripto paraların piyasa değerlerinde ciddi bir oynaklık yaşandığı belirtilerek, anonim yapıya sahip oldukları gerekçesiyle kripto paraların gayrimeşru çalışmalarda kullanıldığı aktarıldı. Kripto para cüzdanlarının çalınabildiği ya da sahiplerinin haberi olmadan söz konusu cüzdanların usulsüz şekilde kullanılabildiği ifade edilen açıklamada, "geri dönülemez" işlemlerin yapıldığına da dikkat çekildi. Açıklamada, bu nedenle kripto paraların ciddi riskler taşıdığı vurgulandı.


"Güven zafiyeti yaratabilecek unsurlara sahip"


Kripto paraların ödemelerde kullanılmasına dair farklı teşebbüslerin ortaya çıktığı kaydedilen açıklamada, söz konusu paraların ödemelerde kullanılmasının sonuçlarının telafi edilemeyeceği belirtildi. Açıklamada, bu şekilde tarafların mağduriyet yaşayacaklarına dikkat çekilerek, kripto para alanında başvurulan araç ve yöntemlerin güven zafiyeti yaratabilecek unsurlara sahip olduğu ifade edildi.

"Yürürlüğe konuldu"


Açıklamada, söz konusu gerekçelerle TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından "kripto varlıkların ödemelerde kullanılmamasına" ilişkin yönetmeliğin yürürlüğe konulduğu belirtildi.


Uzmanlar: Ödeme işlevine sahip olamayacak!


TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından tamamlanan düzenlemeye ilişkin değerlendirmede bulunan uzmanlar, söz konusu düzenlemeyle beraber kripto paraların artık hiçbir şekilde ödeme işlevine sahip olamayacağına dikkat çekti. Uzmanlar, kripto paraların sadece spekülatif bakımdan kullanılabileceğini belirterek, diğer bir seçenek olarak da bu paraların değer saklama aracı olarak değerlendirilebileceğini söyledi. TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından yapılan bu düzenleme, kripto para borsalarında aracı olarak görev yürüten elektronik para kuruluşlarını da etkileyen bir düzenleme oldu. Bu kuruluşlar, kara para aklamada bir seçenek olarak görülüyordu. Uzmanlar, son düzenlemeyle birlikte kara para aklamanın da engellenebileceğini ifade etti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@