TCMB'de 90 milyar dolar rezerv var

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın rezervleri ile ilgili açıklamalarda bulunan TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası'nın kasasında 90 milyar dolar rezerv bulunduğunu, 120 ton olan altın rezervinin 720 tona yükseldiğini bildirdi.

Ekonomi 24.04.2021 - 06:12 04.05.2021 - 04:18 İlan35

A Haber, CNN TÜRK ve TRT Haber ortak canlı yayınının konuğu olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası rezervlerine ilişkin bilgilendirmede bulundu.

"TCMB'nin kasasında 90 milyar dolar rezerv var"

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın kasasında şu an 90 milyar dolar rezervin bulunduğunu belirten Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, şu bilgileri verdi:

"Türkiye'nin altın rezervleri çok güçlü durumda. Türkiye'nin rezervlerinin yapısında değişiklik olmuştur. Türkiye'nin senelerdir 120 ton ile sınırlı olan altın rezervi bugün 720 tonu geçmiştir. Tüm altın rezervi ise şu anda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kasalarındadır. Ülkemizin hem rezervlerini kalıcı duruma getireceğiz hem de ihracatı ve üretimi finanse ediyor olan bir sistemi çok daha iyi bir biçimde uygulayacağız."

Dünyanın en şeffaf kurumlarının merkez bankaları olduğunu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın da tüm rakamlarının net ve şeffaf olduğunu belirten Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası sisteminde tek kuruş kaybın olmasının mümkün olmadığını, ekonomiden çok az dahi anlayanların bildiğini sözlerine ekledi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@