TCMB'nin 'kripto para' kararından sonra Bitcoin değer kaybetti!

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından kripto paralara ilişkin yeni bir karar alındı. Kripto paraların ödemelerde direkt ya da dolaylı olarak hiçbir şekilde kullanılamayacağı ifade edildi.

Ekonomi 16.04.2021 - 12:54 04.05.2021 - 04:19 İlan35
TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından kripto paralara ilişkin yeni bir karar alındı. Kripto paraların ödemelerde direkt ya da dolaylı olarak hiçbir şekilde kullanılamayacağı ifade edildi. Ödeme hizmeti sağlayıcısına sahip olmayan kripto para borsalarını aslında ilgilendirmese de TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından verilen bu karar piyasaları etkiledi.


5 milyar dolardan fazla hacme sahip oldu


Kripto paralar 2020 senesinin başlarında hızlı bir şekilde değer kazandı. Türkiye'de de kripto paralara yönelik talebin giderek artış gösterdiği fark edildi. Bu durumun yansımaları Türkiye merkezli olan kripto para borsalarında görüldü. BTC/TL işlemleri, 5 milyar dolardan fazla hacme sahip oldu. Dolar üzerinden işlem yapan vatandaşlar ile yabancı borsalarla ilgilenen vatandaşlar da değerlendirildiğinde, Türkiye'de yaşayan insanların kripto para piyasasında daha fazla tutarlarda alım-satım gerçekleştirdiği öngörülüyor.


Yüzde 16'lık bölümü kripto para kullanıyor


Dünya Ekonomik Forumu tarafından gerçekleştirilen ankete katılım gösteren Türk vatandaşlarının yüzde 16'lık bölümü kripto para kullandığını ya da kripto paraya sahip olduğunu söyledi. Böylece Türkiye, kripto paraların kullanımı bakımından dünya sıralamasında 4'üncü oldu.

Değer kaybına uğradı


TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) kripto paraların hiçbir şekilde ödemelerde kullanılamayacağına dair kararının ardından Bitcoin değer kaybına uğradı. 66.678 dolar düzeyinde olan Bitcoin, 16 Nisan Cuma sabahından itibaren 61.400 dolara kadar düştü. Bitcoin son bir günde yüzde 2,5 oranında değer yitirmiş oldu. 14 Nisan Çarşamba günü Bitcoin, 64.863 dolar ile rekora imza atmıştı.TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından yapılan açıklamada, kripto paraların riskleri şöyle sıralanmıştı:

- Denetim ve düzenleme mekanizmasının bulunmaması,

- Merkezî bir muhatabın olmaması,

- Piyasa değerlerinde ciddi derecede oynaklık görülmesi,

- Anonim yapıya sahip olması ve bu nedenle gayrimeşru çalışmalarda kullanılması,

- Kripto para cüzdanlarının çalınması,

- Kripto para cüzdanlarının, sahiplerinin bilgisi dışında, usulsüz biçimde kullanılması,

- Geri dönülemez işlemlerin yapılması.


Dogecoin'de yükseliş var


Öte yandan, Ethereum da değer kaybına uğradı. Yüzde 1,5 oranında değer yitiren Ethereum, 2.444 dolara düştü. Dogecoin'deki yükseliş ise dikkatlerden kaçmadı. Yüzde 85 oranında değeri artan Dogecoin, 0.25 doları geçti. İki gün önce ilk defa 1 lirayı geçen Dogecoin, 16 Nisan Cuma günü 2 liraya yükseldi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@