Bursa’da tek motorlu uçağın düşmesi sonucu 2 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından tek motorlu uçak ile ilgili detaylar merak edilmeye başlandı. Büyük bir korku ve panik yaratan uçak kazasının ardından tek motorlu uçağın teknik özellikleri araştırılmaya başlandı.

Bursa’da tek motorlu uçağın düşmesi sonucu 2 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından tek motorlu uçak ile ilgili detaylar merak edilmeye başlandı. Büyük bir korku ve panik yaratan uçak kazasının ardından tek motorlu uçağın teknik özellikleri araştırılmaya başlandı. Sokağa düşen ve alev alan uçaktaki pilot ve yardımcısının hayatını kaybettiği öğrenilirken bölgede büyük bir panik ve korkunun hakim olduğu bilgilerine ulaşıldı. Peki, tek motorlu uçak nedir? Tek motorlu uçak teknik özellikleri nelerdir? Bursa’da tek motorlu uçak neden düştü? İşte tüm merak edilenler…

Tek Motorlu Uçak Nedir?

Tek motorlu jetlerin hızları saatte 667 kilometreye kadar çıkmaktadır. Menzil ise 1800-2500 kilometre arasındadır. Örnek olarak İstanbul’dan kalkan tek motorlu jet batıda Viyana, doğuda da Van’a uçabilecek. Tek motorlu uçaklar pervaneli uçaklardır. Önde bulunan motorun gücü ile pervane uçağa hareket kazandırır. Tek motorlu uçaklar uçuş eğitimlerinde kullanılmaktadır. Yeni nesil tek motorlu jetlerin en büyük özelliği amatör pilotlar için basit kullanımıdır. Tüm veriler uçağın kokpitindeki üç ana ekrandan takip edilebilirken geniş kanat yüzeyi sayesinde bu uçaklar düşük hızlarda havada rahatlıkla tutunabiliyor. Bu sayede kısa pistlere inip kalkabiliyorlar. Tek motorlu uçakların en büyük sorunu ise gelişen teknolojiye rağmen pek çok ülkede gece ve buzlanma şartlarında uçmalarına izin verilmemesidir. Tek motorlu uçaklara gece uçuş izni yalnızca ABD, Avustralya ve Kanada, Danimarka, Norveç ve Finlandiya’da izin veriliyor.

tek-motorlu-ucak-nedir-tek-motorlu-ucak-teknik-ozellikleri-neler-2

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Bursa’da Tek Motorlu Uçak Neden Düştü?

Bursa’nın Yunuseli Havalimanı yakınlarında tek motorlu bir uçağın düştüğü bilgisi son dakika bilgisi olarak aktarıldı. Evlerin arasına düşen ve yanmaya başlayan uçağın düşmesiyle büyük bir korku ve panik yaşandı. Kazanın ardından 4 aracın alevler arasında kaldığı öğrenildi. Tek motorlu uçağın neden düştüğüne dair henüz herhangi bir bilgi paylaşılmazken azanın yaşandığı bölgeye 20 itfaiye aracı ve çok sayıda ambulans sevk edildiği bilgisine ulaşıldı.