Tek seferde 8 maaş hesaba yatıyor! Başvurana 1 ay içinde ödeme yapılıyor, süreyi kaçırmamak gerekiyor! Milyonlarca çalışan için Yargıtay’dan önemli karar çıktı. Çalışan sayısı 30 ve daha fazla olan işyerlerinde işveren tarafından işten çıkarılan çalışanlar işe iade davası açabiliyor. Ancak dava açmadan önce mutlaka arabulucuya başvurmak gerekiyor. 30 gün arabulucu başvuru süresi bulunurken uzlaşma sağlanamazsa iki işçinin iki hafta içerisinde işe iade davasını açması gerekiyor. İşçi işe iade davası açmasını kazanması durumunda işsiz kaldığı süreye göre ödeme alabiliyor. İşe iade davası sürecinde ödenen üst limit ise dört aylık maaş oluyor. Ayrıca karara bağlanan dosyaya rağmen işveren hala işçiyi işe başlatmazsa tazminat da hesaplanıyor. İşverenin işe başlatmama tazminatı sekiz aylık maaş tutarına kadar çıkabiliyor.

SGK tarafından açıklanan karar tüm çalışanları yakından ilgilendiriyor. İşveren tarafından haksız yere işten çıkarıldığını belgeleyen ve işe iade davası açan çalışanlar işlerine iade edilmemeleri durumunda sekiz aylık maaş tutarını alıyorlar. Ancak başvurular için 30 gün detayı bulunuyor. Başvuruların yazılı olarak yapılması gerekiyor. İşe iade davasını kazanmasına rağmen işveren tarafından işe başlatılmadığın işçi aynı zamanda tazminat alma şansına sahip oluyor. Hem işçinin hem de işverenin uyması gereken bazı kurallar da bulunuyor. Detaylar haberimizde…

tek-seferde-8-maas-hesaba-yatiyor-basvurana-1-ay-icinde-odeme-yapiliyor-sureyi-kacirmamak-gereki-3

İŞVEREN TAZMİNAT ÖDEMEK ZORUNDA KALIYOR

30 ve daha üstü çalışanı bulunan işaretlerinde işveren tarafından işten çıkarılan çalışanlar işe iade davası açabiliyor. Bu süreçte önce arabulucuya gitmek gerekiyor. 30 günlük süre içerisinde arabulucuya başvuran ancak uzlaşma sağlayamayan çalışanlar iki hafta içinde işe iade davası açabiliyor. Arabuluculuk sürecinde işçiye işsiz kaldığı süreye göre dört aya kadar maaş ödeniyor. İşe iade davası sonucunda işçinin işe iadesine karar verilmesine rağmen işveren tarafından işe başlatılması durumunda tazminat hakkı doğuyor. İşverenin işe başlatmadığı işçiye ödemesi gereken tazminat sekiz aylık maaşa kadar çıkabiliyor.

tek-seferde-8-maas-hesaba-yatiyor-basvurana-1-ay-icinde-odeme-yapiliyor-sureyi-kacirmamak-gereki-2

ON GÜN İÇİNDE TALEPTE BULUNMAK GEREKİYOR

İşe iade davası açan işçi davayı kazanması durumunda mahkeme kararının Tebliği edildiği tarihten itibaren on gün içinde başvuru yapmak zorunda. İşveren ise başvuruyu bir ay içerisinde yerine getirmekle yükümlü dur. Eğer davayı kazanan işçi bir ay içinde işe başlatılmazsa işveren tazminat ödemek zorunda kalır. Diğer yandan işçinin de başvuruyu yazılı olarak yapması gerekir. Yargıtay’da yer alan karara göre işçi tarafından sözlü olarak başvuruda yapılabiliyor ancak bunun ispatının zor olması nedeniyle daha sonrasından işçi mağdur olabiliyor.

tek-seferde-8-maas-hesaba-yatiyor-basvurana-1-ay-icinde-odeme-yapiliyor-sureyi-kacirmamak-gereki-1

BİR AY SÜRE BULUNUYOR

Meydan kararı çıktıktan sonra işverenin işçiyi işe başlatma yükümlülüğü kesindir. Mahkeme tarafından kararın tebliğ edilmesi ile başlayan süreç bir ay boyunca devam eder. Bir ay içerisinde işçinin işe başlatılmaması durumunda işverenin tazminat ödeme yükümlülüğü doğar. Yargıtay’da alınan kararlardan postada yaşanan gecikmeler nedeniyle işverenin bir aylık süreyi geçirmesinden sorumlu tutulamayacağı kabul ediliyor fakat yine de bir aylık süre dolmadan davetin yapılması gerektiğini söylüyor.