Tek sefere mahsus veriliyor! SGK binlerce lira ödemeyi anında PTT’den yatırıyor! Başvurun, hakkınız yanmasın

Tek sefere mahsus veriliyor! SGK binlerce lira ödemeyi anında PTT’den yatırıyor! Başvurun, hakkınız yanmasın. Kimler başvuru yapabilir ve koşullar nelerdir?

Ekonomi 18.08.2021 - 20:33 18.08.2021 - 20:33 Volkan Arık

Tek sefere mahsus veriliyor! SGK binlerce lira ödemeyi anında PTT’den yatırıyor! Başvurun, hakkınız yanmasın. Milyonlarca vatandaşa devlet tarafından karşılıksız ve geri ödemesiz binlerce lira dağıtılıyor. Ancak birçok vatandaş da böyle bir sosyal hakkı olduğunu bilmediği için başvuru yapmıyor ve para kalıyor. Hemen hemen herkese tanınan tek sefere mahsus ödemeleri kaçırmak istemiyorsanız başvuru yapmayı ihmal etmeyin. Devletin verdiği karşılıksız yardımlar neler? SGK dan nasıl para alınır? İşte karşılıksız ve geri ödemesiz devlet destekleri ve detaylar…

Devletin verdiği sosyal yardımlar özellikle koronavirüsle mücadele sürecinde birçok vatandaşın bütçesini rahatlatmaya devam ediyor. Hem Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden hem de devletin sağladığı yani Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile verilen karşılıksız ve geri ödemesiz devlet desteklerine başvuru yaparak rahat bir nefes alabilirsiniz. Peki devlet destekleri neler? Karşılıksız devlet yardımları neler? Karşılıksız ve geri ödemesiz devlet yardımı başvuruları nasıl yapılır?

tek-sefere-mahsus-veriliyor-sgk-binlerce-lira-odemeyi-aninda-pttden-yatiriyor-basvurun-hakkiniz-1

SGK KARŞILIKSIZ YARDIM SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Her sene SGK tarafından vatandaşa ve tek sefere mahsus olarak birtakım ödemeler tanımlanıyor. Yol yardımı, cenaze yardımı, emzirme yardımı, diş ödemesi ya da ilaç ödemeleri gibi ödemelerden faydalanmak istiyorsanız böyle bir hakkınızın olup olmadığını e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu'nda unutulan ödemeleri Daha sonra da sorgulamak ve PTT üzerinden tahsil etmek mümkün. TC kimlik numaranız ve şifrenizle e-devlet girişi yaptıktan sonra SGK ödemeleri bölümünden sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

tek-sefere-mahsus-veriliyor-sgk-binlerce-lira-odemeyi-aninda-pttden-yatiriyor-basvurun-hakkiniz-2

DEVLETİN YAPTIĞI KARŞILIKSIZ YARDIMLAR NELER?

Hem Sosyal Güvenlik Kurumu hem İŞKUR hem de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara karşılıksız ve geri ödemesiz birtakım destekler sağlanıyor. Geliri belli bir seviyenin altında olan yani yardıma muhtaç olarak kabul edilen aileler bu destek ödemelerinden anında faydalanabiliyor. Fakat binlerce kişi de böyle bir yardımdan haberdar olmadığı için paraları unutuyor ya da tahsili etmiyor. Devletin verdiği yardımlar şu şekilde;

Doğum İzni Ödemesi

Doğum Parası Ödemesi

Cenaze Yardım Ödemesi

Yol Yardımı Ödemesi

Bakıcı Ödemesi

Süt Parası Ödemesi

Kreş Yardımı Ödemesi

İş Görememezlik Ödemesi

Çeyiz Destek Ödemesi

Emekli Olamayanlara Toplu Prim Ödemesi

Eğitim Desteği

tek-sefere-mahsus-veriliyor-sgk-binlerce-lira-odemeyi-aninda-pttden-yatiriyor-basvurun-hakkiniz-3

GERİ ÖDEMESİZ DEVLET DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Eğer yukarıda saydığımız devlet desteği ödemelerinden birinden faydalanmak istiyorsanız ve gereken kriterleri taşıyorsanız e-devlet üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet Girişi yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altında bulunan sorgulama bölümünden size böyle bir yardımın çıkıp çıkmadığını sorgulandıktan sonra başvuru butonunu kullanarak başvuru işlemlerini tamamlamak mümkün. Başvuru kriterlerine uygun olmanız durumunda ödemeleri PTT üzerinden tahsil edebiliyor ya da verdiğiniz banka hesabına yatırılmasını isteye biliyorsunuz. PTT'den devlet desteği almak için kimlikle birlikte gitmeniz yeterli.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@