Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Teknoloji

26 Aralık 2020 Cumartesi 11:46:50

100 milyon yaşındaki çiçek, bilim dünyasında heyecan yarattı!

Myanmar’da yapılan incelemeler sonucu bir kehribar taşının içinde bulunan bir çiçeğin daha önce görülmemiş bir türe ait olduğu belirtildi. Araştırmalarını derinleştiren uzmanlar, çiçeğin 100 milyon yıllık olduğunu belirledi. 100 milyon yıl boyunca şaşırtıcı denecek derecede korunmuş olan çiçeğin Kretase Jeolojik Dönemi’nden kaldığı aktarıldı.

Myanmar ve Avustralya, antik Gondvana kıtasının parçalarıydı!

Bilim dünyasında heyecana neden olan çiçeğe “Valviloculus pleristaminis” isminin verildiği açıklandı. Defne familyasının içinde bulunduğu belirtilen çiçeğin akraba türlerinin Avustralya’daki bazı yemiş ağaçları olduğu ifade edildi. Çiçeğin bulunduğu Myanmar ile Avustralya’nın arasında günümüzde 6 bin kilometrelik dev bir mesafe var. Ancak 100 yıl önce bu iki bölge, Gondvana isimli antik bir kıtanın parçasıydı.

Reçineyle kaplandı ve 100 milyon yıl korundu!

Çiçeğin yaklaşık boyunun iki milimetre olmasına karşın şaşırtıcı derecede iyi korunmuş olduğunu aktaran paleontolog George Poinar Jr., çiçekte saklanan detayların muazzam olduğunu belirtti. Reçineyle kaplanan çiçeğin bu nedenle 100 milyon yıl boyunca korunabildiği kaydedildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan George Poinar Jr.’ın meşhur “Jurassic Park” filmlerine ilham veren isim olduğu biliniyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı