Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Teknoloji

10 Kasım 2020 Salı 15:40:27

2 milyon yıllık insansı kafatası bulundu!

Yapılan araştırmalar sonucu Güney Afrika’da 2 milyon yıllık olduğu tahmin edilen insansı kafatası bulundu. Bulgular, o dönemki iklim değişikliği sonucu bu türün hızlı bir şekilde evrimleştiğini ortaya çıkardı.

Araştırmacıların insanın geçmişine dair yaptıkları araştırmalar gün geçtikçe yeni bulguları ortaya çıkarıyor. Güney Afrika’da bulunan ve 2 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen insansı kafatası bilim camiasında heyecana neden oldu.

Fosillerce zengin olduğu bilinen Drimolen bölgesinde yapılan kazılarda Paranthropus robustus türüne ait olan kafatası bulundu. Bulgu, Nature Ecology ile Evolution dergisinde paylaşıldı. Bulunan kafatası, Paranthropus robustus türüyle ilgili bazı bilgileri sarstı. Bu türün erkeklerinin kadınlardan hep daha iri yapılı olduğu tahmin ediliyordu.

İklim değişikliği evrimleşmeyi hızlandırmış!

Bu kafatasında yapılan araştırmaya göre, iklim değişiklikleri neticesinde bu türün evreimi de hız kazandı. Araştırmanın sonuçları, 2 milyon yıl önce yaşanan iklim değişikliğinin, erkeklerin irileşmesine neden olduğunu gösteriyor. Bu türün insansılarının beyinlerinin küçük ve dişlerinin büyük olduğu biliniyor. Drimolen bölgesinde birkaç yıl önce bulunan Homo erectus türünün ise dişlerinin küçük ve beyninin büyük olması dikkat çekiyor.

Australopithecus türünün yok olduğu zamanlarda ortaya çıkan Paranthropus robustus türünün yok oluşunun da büyük ölçüde iklimle ilgili olduğu tahmin ediliyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı