45 bin yıllık kadının DNA’sı araştırıldı: Neandertal akrabaları var!

Almanya'da yapılan bir araştırma sonucunda bir insana ait olduğu tespit edilen en eski DNA örneği keşfedildi. Çekya'da bulunan ve Zlatý kůň isminin verildiği kadının 45 bin yıl önce yaşadığı kaydedildi. Söz konusu kadının eski kuşaklarda Neandertal akrabalarının bulunduğu tespit edildi.

dna_esi_insanlar

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’da süren araştırmalarda yapılan bir keşif insan ırkının geçmişine dair önemli izler sundu. Araştırmayı yürüten Max Planck İnsan Tarihi Bilimi Enstitüsü, şimdiye kadar tespit edilmiş en eski insan DNA’sını buldu. Söz konusu keşfin bugün Çekya ülkesinin bulunduğu bölgede yaşayan bir kadına ait olduğu kaydedildi.

Yaklaşık 45 bin yıl önce yaşayan bu kadına Zlatý kůň isminin verildiği ve tespit edilen DNA örneklerinin “modern insana ait olduğu tespit edilmiş en eski DNA örneği” olduğu belirtildi. Yapılan keşfin insanlığın geçmiş dönemlerine ait önemli izler sunduğu aktarıldı.

“Neandertallerle beraber yaşamışlar”

Kalıntılarda yapılan araştırmaya göre kemikleri bulunan kadının, Afrika’dan göç ederek Avrasya’ya yerleşen insanlardan biri olduğunun tespit edildiği kaydedildi. Kemikleri bulunan kadının yaklaşık altı kuşak öncesinde bazı Neandertal akrabalarının bulunduğu tespit edildi.

Bu bulgular da Avrupa’ya ulaşan modern insanların burada Neandertallerle çiftleştiği ve kısa süre de olsa beraber yaşamış olabileceğini gösteriyor. Kalıntıların hangi zamana ait olduğunu belirlemek için radyokarbon izotoplarının incelendiğine vurgu yapıldı.

“Tespit edilmiş en eski modern insan DNA’sı”

Kalıntıları bulunan Zlatı kůň isimli kadının Neandertallerle daha yakın ilişkileri olan bir toplumun parçası olduğuna değinen araştırmanın başyazarı Kay Prüfer, DNA’dan ilginç sonuçlar çıkardıklarını söyledi. Tarihte şimdiye kadar tespit edilmiş en eski modern insan DNA’sına ulaştıkları için mutlu olduklarını söyleyen Prüfer, şu an Asya ile Avrupa’da yaşayan insanların DNA’sı ile buldukları DNA’nın örtüşmediğini ifade etti.

Bulgaristan’daki keşif de benzer sonuçları gösteriyor!

Söz konusu kalıntıların 1950’de bulunduğunu kaydeden Profesör Chris Stringer, 15 bin yaşında olduğunu zannettikleri kadının son araştırmalarla 45 bin yaşında olduğunun tespit edildiğini belirtti. Önceki yıl Bulgaristan’ın Dryanovo kasabasında yapılan bir keşif de bilim insanlarını heyecanlandırmıştı. Bacho Kiro adlı mağarada bulunan modern insan kalıntıları üzerinde yapılan araştırma, bu topluluğun yaklaşık 42 bin-45 bin yıl önce yaşadığının tespit edilmesiyle sonuçlanmıştı. Bulunan kişilerde Neandertal DNA’ları bulunmuş, araştırma Nature dergisinde yayımlanmıştı.