Amasya’da bulunan lahitteki bedduanın anlamı ne?

lahit

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karadeniz kenti Amasya’nın Merzifon ilçesinde bulunan 1700 yıllık Medusa kabartmalı lahit, uzun yıllar boyunca birçok bilimsel tartışmanın konusu haline geldi. 1994 yılında bulunan lahidin üzerindeki bedduanın neden lahide işlendiği tartışmalara yol açıyor. Amasya Müzesi’ni ziyaret eden vatandaşların görebileceği lahit hakkında açıklamada bulunan müze müdürü Celal Özdemir, bedduanın neden lahide işlendiğine ilişkin bazı düşüncelerinin olduğunu söyledi. Bedduanın lahide işlenme nedeninin hırsızları korkutmak olabileceğini belirten Özdemir, böylece antik mezarın hırsızların uğrak yeri olmasının engellendiğini kaydetti.

“Lahidin üstünde bakanları taşa çeviren Medusa var”

Lahitteki bedduanın yapılma nedeninin büyük ihtimalle hırsızlara karşı bir önlem olduğunu aktaran Özdemir, bunun işe yaramadığını ve lahidin hırsızların gazabından kurtulamadığını belirtti. Lahidin 1994’te Aktarla köyünde bulunduğunu kaydeden Özdemir, Roma dönemine ait bu lahidin üzerindeki harflerin Grekçe olduğunu vurguladı.

Özdemir, lahidin üzerine figürün “gözlerine bakanları taşa dönüştürdüğüne inanılan” Medusa olduğunun tespit edildiğini kaydetti. Müze müdürü Celal Özdemir, lahidin üzerindeki bedduada geçen ifadeleri açıkladı. Lahidin üzerindeki yazıda şu ifadeler geçiyor:

“Her kim ki saygı ve merhamet duygularıyla yaklaşanlar Tanrı’dan iyilik görsünler. Ancak kötü niyetle yaklaşanlar, mezarı ele geçirmeye çalışanlar veya başka bir kötülük yapanlar için bu dünya basılmaz, denizler aşılmaz olsun. Çocuklarının, özellikle de eşlerinin hayrını görmesin, rızkı azalsın.”

“Lahitte 4 iskelet bulunmuştu”

Lahidin üzerinde Medusa figürünün yanı sıra çeşitli mitolojik varlıkların bulunduğunu kaydeden Özdemir, bu tarihi esere “Nureni Aktarla Lahdi” isminin verildiğini belirtti. Lahitte yer alan Grekçe yazının 5 satırdan oluştuğunu söyleyen Özdemir, antik dönemdeki inançlar gereği mezarların hediyelerle birlikte gömüldüğünü kaydetti.

Gömülen kişilerin hayatlarındayken çok kullandıkları eşyalarla birlikte gömüldüğünü aktaran Özdemir, bu durumun da mezar hırsızlarının ilgisini çektiğini vurguladı. Lahidin içinde 2’si çocuk ve 2’si anne-baba olmak üzere 4 iskelet bulduklarını kaydeden Özdemir, bu lahidin müzedeki en fazla dikkat çeken eserlerden biri olduğunu söyledi.