Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Teknoloji

25 Kasım 2020 Çarşamba 16:00:04

Amatör gökbilimciden “Wow sinyalleri” iddiası! Kaynağını çözdüm!

Bilim insanları ve amatör araştırmacılar insanlardan başka bir akıllı yaşamın var olup olmadığını anlamak için gözlerini yıllar boyunca gökyüzüne çevirmiş durumda. Sınırlarını düşünmekte bile zorlandığımız bu engin boşlukta sadece biz mi varız? Eğer yalnız değilsek diğer herkes nerede, bu sessizliğin anlamı ne?

Sinyal 1977 yılında tespit edildi

1971 yılında NASA öncülüğünde başlayan SETI programıyla bu sorulara cevap bulunmaya çalışıldı. Programın amacı, şayet uzayın derinliklerinde bizim gibi akıllı yaşam formları varsa onlarla iletişim kurmaktı. Bu sorular kafasında yankılanan gökbilimci Dr. Jerry R. Ehman, 1977 yılında tuhaf bir sinyali tespit etmişti. Yıllarca çözülmeye çalışılan sinyal, çözümsüz bir gizem olarak kalmıştı.

Sinyalleri inceleyen Ehman, önüne gelen verilerde bulunan “6EQUJ5” karakterlerine bir ok çıkararak “Wow” yazmıştı. Ehman’ın bu notlarının gün yüzüne çıkmasının ardından gizemli sinyal, “Wow sinyali” adını almıştı. Bu gizemli sinyalin 72 saniye boyunca sürdüğü tespit edilmişti.

Sinyallerin kaynağı bir yıldız!

Amatör bir gökbilimci olan Alberto Caballero, 43 yıldır gizemi çözülemeyen sinyalle ilgili bir iddia ortaya attı. Caballero’ya göre Güneş’e bir hayli benzeyen “2MASS 19281982-2640123” adlı yıldız bu sinyallerin kaynağı! Kaynağın bu yıldız olduğunu düşündüğünü kaydeden Caballero, bilim insanlarının bu iddianın doğruluğunu araştırması gerektiğini kaydetti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı