Amazon çalışanları şişeye işiyor!

Amazon'da çalışanların, işlerin aksamaması için şişelere küçük tuvaletlerini yapmaya mecbur bırakıldığı kanıtlandı.

amazon3

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Jeff Bezos’un dünyanın en zengin insanı olduğu biliniyor. Söz konusu isim 193,3 milyar dolar değerinde bir servete sahip. Bezos’un kurduğu Amazon’da çalışanların tuvalete gitmelerine bile izin verilmediği öğrenildi.

Şişe ve torba kullanıyorlar

Amazon’da çalışanlar, sosyal medya platformlarında yaptıkları paylaşımlarda, tuvaletlerini yapmak için şişe ve torba kullandıklarını dile getirdiler. Fakat Amazon yönetimi, çalışanların tuvalete gitmelerine izin verilmediğine dair iddiaları yine yalanlamaya başladı.

The Intercept, Amazon’da çalışanların torbalara büyük tuvaletlerini, şişelere de küçük tuvaletlerini yapmaya mecbur bırakıldıklarını duyurdu. Amazon yönetiminin bu durumdan haberdar olduğu ancak bunda herhangi bir sıkıntı görmediği ortaya çıktı.

“Dışkı olan torbaları geri getirmeyin”

The Intercept tarafından konuya ilişkin kritik bir belge ele geçirildi. Söz konusu belgeye göre, Amazon yöneticilerinden biri, çalışma saatleri içerisinde tuvaletlerini yapan çalışanlara eleştiride bulunuyor. Yönetici tarafından atılan mailde şu ifadeler kullanılıyor:

“Bir görevli, akşam saatlerinde bir sürücü tarafından istasyona geri yollanan Amazon torbasında dışkının bulunduğunu fark etti. Son iki ay içerisinde torbaların dışkıyla istasyona geri gönderildiği üçüncü olay da yaşanmış oldu. Sürücü yardımcıları, seyir halindeyken acil durumlarla karşılaşabilirler. Koronavirüs sürecinde teslimat gerçekleştirilirken tuvalet bulmada sıkıntı yaşandığının da farkındayız. Fakat yine de sürücü yardımcıları, dışkı bulunan torbaları istasyona geri gönderemez.”

Söz konusu mailde, çalışanların kullandıkları torba ve şişelere dair upuzun bir eleştiri bulunduğu görüldü.

“İşten kovulabiliriz”

Amazon çalışanlarından biri, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, teslimata giden sürücülerin tuvalet gereksinimlerini bu şekilde gidermek zorunda kaldıklarını söyledi. Söz konusu çalışan, teslim edilmeyen paket sayılarının fazla olması durumunda işten kovulabildiklerini dile getirdi.

“Böyle ilerlemeci olunmaz”

Demokrat Parti Milletvekili Marc Pocan, kendisini “ilerlemeci” şirket olarak tanımlayan Amazon’a tepki göstererek, sendikaya üye olmalarını engellemek için işçileri baskılayan, söz konusu işçileri şişeye işemeye mecbur bırakan ve işçileri saati 15 dolara çalıştıran bir şirketin “ilerlemeci” olamayacağını söylemişti.

“Bu doğru değil”

Amazon, söz konusu açıklamaya verdiği yanıtta, “Çalışanların şişelere işediğini cidden düşünmüyorsunuz, değil mi?” diye sordu. Böyle bir şeyin doğru olması durumunda hiçbir insanın Amazon’da çalışmayacağını belirten Amazon, dünya genelinde 1 milyonu aşkın çalışana sahip olduğunu ifade etti. Amazon, çalışanların sağlık sigortası ve maaş bakımından harika imkânlara sahip olduklarını ileri sürdü.

Koronavirüs önlemi bile almıyorlar!

Şahsi biyometrik bilgilerinin toplanmasına müsaade etmeyen teslimat sürücülerinin işten kovulmakla tehdit edildiği iddia edilmişti. Amazon yönetimi tarafından koronavirüse karşı gerekli tedbirlerin alınmadığı tespit edilmişti. Koruyucu ekipman yetersizliğini eleştiren çalışanlar, “Biri koronavirüsle enfekte olduğunda bize haber vermiyorlar.” diyerek tepki göstermişlerdi.