Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Teknoloji

1 Ocak 2021 Cuma 17:19:49

Antarktika kaşifi Türk bilim insanları 5 yeni bakteri türü tespit etti!

Türk bilim insanlarının Antarktika seferinde önemli bir keşfe imza atıldığı kaydedildi. Prof. Dr. Latife Çakır Bayram, bir penguenden alınan örnekte tespit edilen bakterinin daha önce henüz sınıflandırılmamış olduğunu bildirdi.

Türk bilim insanları, 4 Ocak-14 Şubat 2020 arasında “3’üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne” katılmış ve önemli keşiflere imza atmıştı. Ekipte yer alan bilim insanlarından olan Prof. Dr. Latife Çakır Bayram hayvanlardan bazı örnekler topladığını belirtti. “Gentoo” adlı bir tür pengueni sağ gözünde dikkat çeken bir doku olduğunu gören Bayram, penguenin gözünden bazı örnekler topladı.

“5 yeni tür keşfettik”

Alınan örneklerde 5 değişik bakteri türü keşfettiklerini belirten Bayram, bu türlerin “daha önce tanımlanmamış” türler olduğunu bildirdi. İlk kez uygulanan bir çalışma olarak penguenlerin göz içi basınçlarının da ölçüldüğünü kaydeden Bayram, önemli bilgilere ulaştıklarını aktardı. Bir penguenin gözünün bir kitle yüzünden tamamen kapandığını kaydeden Bayram, o dokudan örnekler aldıklarını ve 5 değişik yeni cins keşfettiklerini bildirdi.

“Penguenler ‘Neşeli Ayaklar’ filmindeki gibi değil”

Penguenlerden örnek toplamanın düşündüğünden çok daha zorlu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Latife Çakır Bayram, penguenlerin her zaman “Neşeli Ayaklar” filmindeki gibi dost canlısı olmadığını belirtti. Uzaktan sevimli görünen penguenlerin oldukça kuvvetli olduğunu kaydeden Bayram, bir penguenin gagasının gözüne batma tehlikesiyle karşılaştığı zorlu bir gününün anlattı. O gün havanın çok kötü olduğunu kaydeden Bayram, milimetrik bir farkla gözünü kaybetmekten kurtulduğunu belirtti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı