Araç hırsızlığına karşı parmak izi koruması geliyor!

Araç teknolojisi alanında birçok alanda öncü olan Güney Kore'nin Samsung firması "biyometrik doğrulama" teknolojisi için kolları sıvadı. Bu teknolojiyle birlikte otomobiller parmak iziyle korumaya alınmış olacak. İşte biyometrik doğrulama ile araç koruması teknolojisinin detayları...

araç_hırsızlığı_parmak_izi_doğrulama

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son yıllarda parmak izi teknolojisini kullanmaya başlayan birçok teknoloji devi, tablet ve akıllı telefonları bu şekilde korumaya alıyor. Güney Koreli teknoloji devi Samsung, şimdi de parmak izi teknolojisini otomobillerin güvenliği için kullanmak istiyor. Son 20 yılda yaşanan “büyük teknoloji sıçramasına rağmen” otomobil hırsızlığıyla ilgili dişe dokunur bir teknolojik önlemin alınamaması birçok araç sahibini isyan ettiriyordu. Biyometrik koruma sisteminin yardımıyla araç hırsızlığına karşı da aşılması zor bir önlem alınmış olacak.

Doğrulama gerçekleşmezse motor çalışmayacak

Otomobile yerleştirilecek birden fazla “biyometrik parmak izi sensörü” sayesinde otomobillerin hırsızlığa karşı güvence altına alınacağı ifade edildi. Direksiyon simidinde yer alacak sensörlerden biri kimlik doğrulaması yapacak. Şayet araç sahibinin belirlediği parmak iziyle eşleşme gerçekleşmezse aracın motoru çalışmayacak. Aracın içindeki ikinci sensörün kapı koluna yerleştirileceği belirtildi. Bu iki faktörlü doğrulama sistemine göre aracın kapısını açmak da, aracı çalıştırmak da belli doğrulamaların yapılmış olmasını gerektiriyor.

Samsung, bu teknolojiyi diğer firmalarla paylaşacak mı?

Henüz kesin olmasa da bu kimlik doğrulama sisteminin, araç sahibinin kılı telefonuna bağlanabileceği kaydedildi. Bu da aracı çalıştırmak için araç sahibinin telefonunun da yanında olmasını gerektiriyor. Ancak bunun çeşitli zorluklara yol açabileceği düşünüldüğünden henüz uygulanmasına dair kesin bir karar verilmemiş durumda. Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un otomobillerde kullanılacak “biyometrik parmak izi sensörünü” diğer firmalarla paylaşıp paylaşmayacağı bilinmiyor. Öte yandan Samsung’un kendi araçlarını piyasaya sürüp sürmeyeceği konusunda da halen daha kesin bir kararın verilmediği kaydedildi.