Avrupa’nın en eski haritası taşa kazınmış: 4 bin yıllık!

Fransa'nın Batı Brittany şehrinde bulunan ve üzerine bir haritanın kazındığı taş levhanın Bronz Çağı dönemine ait olduğu tespit edildi. Üzerine harita kazınmış taş levanın 4 bin yıl öncesine ait olduğu ve Avrupa'nın en eski haritası olabileceği kaydedildi.

avrupanın_en_eski_haritası_

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arkeologların çalışmaları her geçen yıl, Dünya tarihine ilişkin bilgilerimizi sarsıyor, var olan bilgilere bir yenisini ekleyerek geçmişi daha geniş bir perspektiften görmemizi sağlıyor. Fransa’nın Batı Brittany şehrinde yapılan bir keşif bilim insanlarını heyecanlandırdı. Saint-Bélec Slab ismi verilen bir taş levhanın üzerine bir çeşit haritanın kazındığı görüldü. Bu taş levhanın, bir tarih öncesi haritada bulunması gereken bütün unsurları taşıdığı kaydedildi.

Taşın üzerine 3 boyutlu olarak kazınmış!

Bulunan işaretlerin taşa kazınma işleminin yaklaşık 4 bin yıl önce gerçekleştiği ifade edildi. Bilim insanlarını heyecanlandıran bu haritanın uzunluğunun 1,8 metre ve genişliğinin 1,5 metre olduğu belirtildi. Taşın üzerine kazınmış haritanın Odet Nehri vadisini gösterdiği kaydedildi. Taşın üzerindeki haritanın 3 boyutlu olarak kazındığına dikkat çekildi. Bournemouth Üniversitesi’nden Dr Clément Nicolas, haritanın belli bir ölçeğe sahip olması nedeniyle özel ilgiye muhtaç olduğunu kaydetti.

 

İlk defa 1900’de bulunmuştu!

Saint-Bélec Levhası adı verilen haritayla ilgili açıklama yapan uzmanlar, tarih öncesi harita tekniğinin tüm unsurlarının bu haritada bir araya geldiğini bildirdi. Haritada tanıdık bir tekniği kullanıldığını aktaran uzmanlar, benzer motiflerin sürekli olarak yinelendiğini ifade etti. Zaman içinde Fransa’nın farklı bölgeleri arasında taşınan bu haritanın ilk defa 1900 yılında bulunduğu ve 1924’te Ulusal Eski Eserler Müzesi’ne kaldırıldığı kaydedildi. Dr. Clément Nicolas, taşa oyulmuş haritaların içinde bu haritanın özel bir yere sahip olduğunu söyledi.