Bakan Soylu’dan “kimlik” açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yakın zamanda elektronik imzanın (e-imza) Türkiye Cumhuriyeti kimlik cüzdanına dâhil edeceklerini söyledi.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Biyometrik Veri Yönetimi Sistemi Tanıtım Toplantısı”nda yeni gelişmelere dair bilgilendirmede bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığının TÜBİTAK’la çalıştığını, yakın zamanda elektronik imzayı (e-imza) da Türkiye Cumhuriyeti kimlik cüzdanına dâhil etmiş olacaklarını belirterek, “Halkımız notere gittiği zaman Türkiye Cumhuriyeti kimlik cüzdanını verince bilgileri çıkacak. Tapu kadastro ve bankalar dâhil olmak üzere, kurumların da iş yükü ve iş çeşitliliği azalacak. Burada tabii ki söylemediklerim de var. Yani hudutlarda neler yaptığımız ile ilgili…” şeklinde konuştu.

Yazılımımız yüzde 100 yerli

İçişleri Bakanlığına bağlı birimlerin yaptığı analiz programlarının dünyada bir benzerinin bulunmadığının altını çizen Bakan Süleyman Soylu, Türk güvenlik güçlerinin bir çok yakalama işlemini, yazılımı yüzde 100 yerli olan bu analiz programları vesilesiyle yaptıklarını, ulusal veri sözlüğü projesinin de bir taraftan devam ettiğini ve iki fazının tamamlandığını kaydetti.

Ulusal veri sözlüğü projesinin biyometrik veri tarihi boyunca kullandıkları bir veri türü olduğu bilgisini veren İçişleri Bakanı, günümüzde bazı soyisimlerin de bu kayıtlardan geldiğini, biyometrik verinin kişinin bir parçası olduğunu, korunmasının ise doğrudan kişinin kendisinin korunması anlamına geldiğini ifade etti.

Projenin alt ve üst yazılımının yüzde 100 yerli olduğunu vurgulayan Süleyman Soylu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin bundan sonra ses tanıma ve yüz tanıma gibi temassız verilere olan talebi de başka evreye getireceğini sözlerine ekledi.