Bayraktar, TB3 SİHA’nın özelliklerini paylaştı!

Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 SİHA (silahlı insansız hava aracı)'nın özelliklerini ilk defa paylaştı.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BAYKAR Savunma’nın Teknik Müdürü olan Selçuk Bayraktar, TCG Anadolu üzerindeki platforma iniş yapabilecek Bayraktar TB3 SİHA’ya ait özellikleri ilk defa kamuoyu ile paylaştı.

Selçuk Bayraktar tarafından Bayraktar TB3 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) ile ilgili yapılan açıklamada, “Bayraktar TB3 adıyla uçak gemisi platformuna iniş/kalkış yapabilen ve sınıfında benzeri bulunmayan bir uçak yapıyoruz. Kanatları katlanabiliyor ve uçak gemisine inişini gerçekleştiriyor. 1200 kilogram dolaylarında, daha ağır mühimmatları taşıyabiliyor.” dedi.

İsmail Demir: Yeni SİHA’ları TCG Anadolu’ya konuşlandıracağız

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Prof. Dr. İsmail Demir konuyla ilgili olarak geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, TCG Anadolu’nun bir SİHA gemisi hâline getirileceği çeşitli sabit kanatlı insansız hava araçları projelerinin olduğunu söylemişti.

İsmail Demir’in bahsettiği İHA’ların Bayraktar TB3 olduğu değerlendiriliyor.

Bayraktar TB3, hangi füzeleri kullanacak?

Bayraktar TB3’ün ANKA ile Bayraktar TB2 arasında bir seviyede olduğu düşünülürken, Bayraktar TB3 SİHA’ları için TCG Anadolu’da bazı modifikasyonların gerçekleştireceği değerlendiriliyor.

Bu modifikasyonlar gerçekleştirildikten sonra TCG Anadolu, Bayraktar TB3’ün uçuş operasyonları için hazır duruma getirilecek.

BAYKAR Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA’nın, ROKETSAN’ın geliştirdiği L-UMTAS ATGM (Anti-Tank Güdümlü Füze) sistemini kullanabilecek güçte olacağı öğrenildi.

TB3 SİHA, motor olarak TEI üretimi millî bir motor kullanacak.