Bill Gates’in ‘Güneş ışığını kısma’ projesine uzmanlardan uyarı!

Aşı çalışmalarına verdiği destekle bilinen Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in küresel ısınmayla ilgili yapmak istediği bir çalışmaya bilim insanları karşı çıktı. Gates'in küresel ısınma çözümü ve bilim insanlarının bu çalışmaya yönelik uyarılarının ayrıntıları haberde...

küresel_ısınma_bill_gates

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, son yıllarda kendisini aşı çalışmalarına verdi. Küresel ısınmanın insanlığın karşılaştığı en büyük tehditlerden biri olduğunu belirten Gates, bu sorunun çözülmemesi halinde yeni yüzyıla girerken dünyanın büyük bir kuraklıkla yüzleşeceğini kaydetti. Koronavirüs salgınının nihayetinde sona ereceğini belirten Bill Gates, karbon emisyonunun kontrol altına alınmaması halinde dünyayı büyük bir felaketler dizisiyle karşı karşıya kalacağının altını çiziyor. Fosil yakıtların tüketilesinin önüne geçilmesi gerektiğini kaydeden Gates, elektrikli araçlara öncelik verilmesi gerektiğini savunuyor. Ünlü girişimci, devletlerin iradesi ve desteği olmadan karbon emisyonu sorununun çözümlenemeyeceğini ifade ediyor.

“Güneş’ten gelen ışığı kısacaklar”

Küresel ısınmayla ilgili uyarılarını her platformda dillendiren Bill Gates, kollarını sıvadı ve Harvard Üniversitesi’nin küresel ısınmayla ilgili projesine destek vereceğini söyledi. Gates’in hedefinin, milyonlarca ton toz kireçtaşını atmosfere salarak sera etkisinin önüne geçmek ve küresel ısınmanın etkilerini azaltmak olduğu kaydedildi. Harvard Üniversitesi tarafından başlatılan projeye göre Dünya’yı soğutmak amacıyla milyonlarca ton toz kireçtaşı stratosfere çıkartılacak. Testin ilk denemelerinin Haziran ayında yapılacağı vurgulandı. Bu yıl yaz aylarında testlerle birlikte 2 kilogram toz kireçtaşının balonlarla birlikte stratosfere çıkarılacağı belirtildi. Balonların çıkacağı yüksekliğin ise 12 mil (yaklaşık 19 kilometre) olduğu ifade edildi.

Uzmanlardan uyarı: “Hava sistemleri olumsuz etkilenebilir”

Haziran ayında yapılması planlanan testin maliyetinin 3 milyon doları bulduğu kaydedildi. Güneş’ten gelen ışınların bir kısmını engelleyecek kireç tozları yardımıyla Dünya’nın bir miktar da olsa soğumasının sağlanması hedefleniyor. Projenin bir nevi “Güneş’in ışığını kısmak” anlamına geldiğini kaydeden araştırmacılar, ellerindeki bütün silahlarla küresel ısınmaya karşı savaş vermek gerektiğini belirtti. Bu projeye bazı bilim insanlarının ise karşı çıktığı kaydedildi. Atmosfere salınacak milyonlarca ton kireçtaşının şu an kestirilemeyen birçok olumsuzluğa yol açabileceğini aktaran uzmanlar, bu yöntemin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine işaret etti. Uzmanlara göre bu kireç tozları hava sistemlerinin dengesi açısından olumsuz birçok sonuca neden olabilir.