Bu hayvanlar başka pandemilere neden olabilir!

Koronavirüsün ortaya çıkış koşullarıyla ilgili ABD'de yürütülen araştırmaya göre birçok farklı hayvan türü, ilerde büyük çapta pandemilere neden olabilir. İşte pandemiye neden olabileceği tespit edilen hayvan türleri...

pandemiye_neden_olabilecek_hayvanlar_hangileri

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyayı kasıp kavuran pandemiyle ilgili araştırmalar tüm hızıyla sürüyor. Bilim insanları pandeminin çıkış koşullarını inceleyerek bundan sonra görülecek pandemilere hangi hayvanların neden olabileceğini öngörmeye çalışıyor. İngiltere’de Liverpool Üniversitesi’nde çalışan Maya Wardeh’in yürüttüğü araştırmaya göre, pandemiye neden olabilecek canlı sayısının zannedilenden çok daha fazla olduğu öğrenildi.

Çalışmalarını New York’ta yürüten hastalık ekolojisi uzmanı olan Barbara A. Han, koronavirüsle ilgili yaptıkları araştırmalara göre birçok hayvan türünün covid-19’u yayabileceğini kaydetti.

Hazırlanan algoritmalara yeni kombinasyonlar eklediler

Koronavirüsün çıkış koşullarıyla ilgili hazırlanan algoritmalara “farklı ekolojik kombinasyonları ekleyen” bilim insanları, olası bir pandemiye neden olabilecek hayvanları sıraladı.

At nalı yarasasının vücudunda 36 farklı koronavirüs bulunabiliyor!

Birçok koronavirüs türüyle ilişkilendirilen “at nalı yarasası”, vücudunda 36 farklı koronavirüs türünü taşıyabilen ve muhtemel pandemilere neden olabilecek bir hayvan olarak gösteriliyor. Kirpinin ve ev kedisinin de bünyelerinde onlarca çeşit koronavirüsü barındırabileceği ve yayabileceği kaydedildi. Zira dünyanın birçok ülkesinde kedilerde görülen koronavirüs vakalarının sayısı artmaya başladı.

Çeşitli salgınlara yol açabileceği düşünülen çiftlik domuzu, yeni hastalıklara ve muhtemel bir pandemiye yol açabilecek bir hayvan olarak sınıflandırılıyor. Çiftlik domuzlarında aynı anda birden fazla koronavirüs çeşidi bulunabiliyor. Süt üretimi için çiftliklerde beslenen mandaların, koronavirüse karşı yüksek duyarlılık gösteren bir hayvan türü olduğu kaydedildi. İnsan genetik yapısına benzerliğiyle bilinen Afrika Yeşil Maymunu da, muhtemel bir pandemiye neden olabilecek türlerden biri olarak gösteriliyor. Dünya çapında görülecek olası bir pandemiye yol açabileceği söylenen diğer türler; Asya Misk Kedisi, Pangolin, Kızıl Tilki ve Tek Hörgüçlü Deve olduğu aktarıldı.