Da Vinci’nin tablosu NFT’ye dönüştürüldü, 450 milyon dolara satıldı!

Ünlü ressam Leonardo Da Vinci'nin Salvator Mundi isimli eserinin NFT'ye dönüştürülerek 450 milyon 300 bin dolardan alıcı bulduğu kaydedildi. Şimdiye kadar satılan en pahalı yağlı tablo eseri olan Salvator Mundi tablosunu alan kişinin Badr bin Abdullah bin Muhammed bin Farhan Al Saud olduğu kaydedildi.

salvator_munti_nftye_dönüştürüldü

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda NFT’ye dönüştürülen tablolar ve çeşitli eserler değişik fiyatlardan alıcı buluyor. Son olarak İngiliz sokak sanatçısı Bansky’nin Moronlar adlı eseri, Injective Protocol tarafından 95 bin dolara satın alınıp dijital esere dönüştürülmüştü. Tablonun yakılması videoya kaydedilmiş ve resmin artık dijital bir esere dönüştürüldüğü ifade edilmişti.

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in 21 Mart 2006’da paylaştığı ve Twitter’ın ilk gönderisi olarak kabul edilen tweet, Türk kökenli iş insanı Sina Estavi tarafından 2,9 milyondan dolara satın alınarak NFT’ye dönüştürülmüştü.

Artık elinde küre değil para tutuyor!

Son zamanlarda popüler hale gelen NFT’ye dönüştürme olaylarından biri daha gerçekleşti. 2017 yılının Kasım ayında Badr bin Abdullah bin Muhammed bin Farhan Al Saud’ın 450 milyon 300 bin dolara satın aldığı Leonardo da Vinci’nin “Salvator Mundi” isimli tablosu NFT’ye dönüştürüldü.

Eserin orijinal halinde elinde bir küre tuttuğu ancak NFT’ye dönüştürülen versiyonunda sol elinde bi para destesi tuttuğu görülüyor. Astronomik bir fiyata satılan Salvator Mundi tablosu, bir açık artırmada alıcı bulan en pahalı yağlı boya tablosu oldu.

Aile yadigârı eseri 1175 dolara satmak zorunda kalmışlardı!

Opensea isimli dijital eserler açık artırma platformunda alıcı bulan tablonun satışından kazanılan gelirin kime gideceği merak konusu oldu. Satıştan elde edilen 450 milyon 300 bin dolarlık gelirin, The Last Leonardo adlı kitabın yazarı Ben Lewis ile 2005 yılında eseri 1175 dolara satan Hendry Ailesi arasında paylaştırılacağı ifade edildi.

Eseri NFT’ye dönüştürerek 450 milyon dolardan satma planını kitabında anlatan yazar Ben Lewis, gelirin yarısını Hendry Ailesi’ne vereceğini kaydetti. Aile yadigârı eserlerini zor durumda kaldıklarını için satan ailenin sanat piyasasındaki dolandırıcılar tarafından kandırıldığını kaydeden Lewis, bu hareketiyle sanat dünyasındaki adaletsizliklere dikkat çekmek istediğini ifade etmişti.