Dans eden bir çocuğun 100 bin yıllık ayak izleri bulundu!

İspanya'da Huelva ve Cadiz eyaletleri arasında kalan bölgede bulunan Matalascanas sahilinde heyecan veren bir keşfe imza atıldı. Sahildeki arkeolojik sit alanında araştırmalar yürüten pelontologlar, bulunan 100 bin yıllık ayak izleri olduğunu duyurdu.

Dans eden bir çocuğun 100 bin yıllık ayak izleri bulundu!
İspanya'da Huelva ve Cadiz eyaletleri arasında kalan bölgede bulunan Matalascanas sahilinde heyecan veren bir keşfe imza atıldı. Sahildeki arkeolojik sit alanında araştırmalar yürüten pelontologlar, bulunan 100 bin yıllık ayak izleri olduğunu duyurdu. Bölgenin Neandertallerin avlandığı ve su içtiği bölge olduğunu tahmin ettiklerini belirten paleontologlar, sahilin aynı zamanda çocukların da oyun oynadıkları yer olduğunu bildirdi. Bulunan ayak izlerinin heyecan verici olduğunu kaydeden araştırmacılar, Neandertallerin gündelik yaşamı hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umduklarını aktardı.


Tespit edilen en eski Neandertal ayak izleri!


Bölgede en az 87 ayak izi bulduklarını açıklayan paleontologlar, buldukları bir ayak izinin özellikle ilgilerini çektiğini ifade etti. Kumda dans eden ve hoplayıp zıplayan bir çocuğun ayak izine rastladıklarını kaydeden araştırmacılar, bunu kanıtladıklarını bildirdi. Çalışmanın yazarı Eduardo Mayoral, bu heyecan verici keşiflere dair açıklamada bulundu.Mayoral, ayak izlerinin ortaya çıkmasını sağlayan durumun yıllar içinde gerçekleşen kumul aşınması olduğunu söyledi. İnsanların eski ataları olan antik hominin gruplarının fosil ayak izleri sayesinde biyolojik bilgilerinin öğrenilebileceğini kaydeden Mayoral, buldukları ayak izlerinin şimdiye kadar tespit edilen en eski Neandertal ayak izleri olduğuna değindi.


İzler Buzul Çağı olarak bilinen Pleistosen döneme ait!


Buzul Çağı'na ait bilinen en eski bulguların bu ayak izleri olduğu kaydedildi. Halk arasında "Buz Devri" olarak bilinen dönemin 2 milyon 580 bin yıldan başlayarak 11 bin 700 yıl öncesine kadar sürdüğü aktarıldı. Bu döneme Pleistosen dönem adı verildiğine işaret edildi. Çalışmanın ayrıntıları Scientific Reports dergisinde yayımlandı. Bulunan ayak izlerini 3B modeller yardımıyla inceleyen araştırmacılar, yaptıkları tortul analizleriyle izlerin hangi zamana ait olduğunu ve yapısını ortaya çıkardı. Yuvarlak bir topuk, uzun baş parmağı ve kısa parmaklardan oluşan izlerin bir çocuğa ait olduğu kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER