Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Genel

11 Kasım 2020 Çarşamba 18:09:42

Dünya’nın Üçüncü Kutbu göz göre göre eriyor!

Dünya’nın üçüncü kutbu olarak anılan Tibet platosunda yer alan buzullarda meydana gelen erime, küresel ısınma tehdidini gözler önüne seriyor.

Küresel ısınmanın pençesindeki gezegenimizde her yıl devasa buzul kütlelerinin eridiğine yönelik bilgiler geliyor. Buzul tabakalarının erimesi de suların yükselmesine ve gezegendeki iklim sistemlerinin değişmesine yol açıyor. Güneş ışınlarını yansıtıcı özelliğinden dolayı klima işlevi gören buzulların erimesi genel sıcaklığın artışına da katkı sağlıyor.

Dünyanın üçüncü kutbu olarak adlandırılan Çin’in Tibet platosunda yer alan Qilian buzulları da bu küresel ölçekte gerçekleşen ısınmadan nasibini alıyor. Yapılan incelemeye göre buzullar son 70 yılda 450 metre geri çekildi. Qilian dağları, Tibet platosunda bulunan en büyük buzul olarak biliniyor.

Yapılan incelemeler gösteriyor ki, “Laohugou No 12” adlı buzul son 60 yılda yüzde 7 küçüldü. Buradaki buzulu izleme komitesinde yer alan Qin Xiang 13 metre uzunluğundaki bir buzun son zamanlarda koptuğunu söyledi.

Dünyanın Çatısı olarak da anılan Tibet Platosunun ortalama yüksekliği 4 bin 500 metre civarındadır. Kuzey ve Güney Kutbu’ndan sonra Dünya’nın üçüncü kutbu olarak bilinen bölgede son 70 yıldır gözlenen ısı artışı buzulları tehdit ediyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı