Dünya’ya 35 milyon ışık yılı uzaklıkta süpernova tespit edildi!

Yıllardır yaptığı gözlemler sonucunda Dünya'ya 35 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir süpernovayı tespit eden astrofizikçi Dr. Janzen, süpernovanın Güneş'ten en az 8 kat daha büyük olduğunu belirtti.

süpernova_patlama

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun yıllardır evrenin derinliklerini izleyen bilim insanları galaksileri ve yıldızları gözlemliyor, kara delikler ile evrenin genişliği gibi çözülmesi zor sorulara cevaplar bulmaya çalışıyor. Yıldızların doğumlarını ve gelişim süreçlerini araştıran uzmanlar, yıldızların doğmasını sağlayan süpernovaları inceliyor. Gözlerini evrenin derinliklerine diken astrofizikçi Dr. Janzen, Saskatoon kentinde bulunan “PROMPT-USASK Skynet” adlı robotik teleskobuyla gözlemlerini derinleştirdi. Janzen, uzun yıllar boyunca süren gözlemlerinin ardından sonunda bir keşif yaptığını kaydetti.

Güneş’ten en az 8 kat büyük!

Yaptığı keşfin kendisini çok heyecanlandırdığını dile getiren astrofizikçi Dr. Janzen, bu keşfi yaptıktan sonra büyük bir keyif duygusunun kendisini kapladığını belirtti. Teleskobuyla yaptığı gözlemlerin birinde küçük bir noktanın parlayıp söndüğünü fark ettiğini aktaran Janzen, yaptığı gözlemin ömrünün son zamanlarını yaşayan ve süpernova patlamasıyla uzayın derinliklerine saçılan bir yıldıza ait olduğunu söyledi. Bu süpernovanın Dünya’ya uzaklığının yaklaşık 35 milyon ışık yılı olduğunu vurgulayan Janzen, SN 2021gmj isminin verdikleri süpernovanın Güneş’ten 8 kat büyük olduğunu belirtti.

“Bu kadar uzaklığa rağmen yaydıkları ışık muazzam”

Süpernovalarla ilgili bilgiler veren Janzen, bu araştırmalar sonucunda galaksileri ve yıldızları çok daha iyi anlayabileceklerini kaydetti. Milyonlarca ışık yılı uzaklıkta olmalarına rağmen süpernovaların bu kadar parlak görülebilmelerinin oldukça zihin açıcı olduğunu söyleyen Janzen, “Süpernovanın ne kadar güçlü bir patlamaya neden olduğu yaydığı enerjiden anlaşılıyor” ifadelerini kullandı. Süpernovaların gözlemlenmesiyle evrende mesafe ölçümü konusunda bir çığır yaşandığını belirten Janzen, bu fenomenlerle ilgili araştırmaların artması halinde evrenin yapısını da daha iyi anlayabileceklerini söyledi.