En güvenilmez sosyal medya hangisi?

Kişisel verileri üçüncü taraflarla en çok paylaşan sosyal medya ağlarını araştıran veri analiz kuruluşu Statista, araştırmanın sonuçlarını duyurdu. Peki kişisel verileri en çok paylaşan sosyal medya uygulaması hangisi?

en_güvenilmez_sosyal_medya_hangisi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal medyada paylaşımlar yapan birçok kullanıcı, platformların gizlilik şartları nedeniyle zaman zaman şüpheye düşüyor. Kişisel bilgilerinin adını bile bilmediği kuruluşlarla paylaşılabileceğini düşünen kullanıcılar, gerçek bilgilerini vermek istemiyor. Birçok kişi sosyal medya uygulamalarının istediği bilgileri girerken, bazı özel bilgileri bilerek yanlış giriyor. Özellikle Facebook’un Cambridge Analytica skandalı ortaya çıktıktan sonra sosyal medya kullanıcıları çok daha fazla dikkat etmeye başladı.

Bilgiler üçüncü taraf şirketlere satılıyor!

YouTube’da almak istediği ürünle ilgili videolar izledikten sonra girdiği bütün sosyal ağlarda araştırma yaptığı ürünün reklamını gören kullanıcıların endişesi daha da arttı. Sosyal ağlarda paylaşılan kişisel bilgilerin sadece o uygulamayla sınırlı kalmadığını ve bu bilgilerin üçüncü taraf şirketlere sunulduğunu öğrenen kullanıcılar, “En güvenilmez sosyal medya hangisi?” sorusunun cevabını arıyor. bazı sosyal medya ağlarının kişisel bilgileri paylaşma konusunda çok daha açık davrandığı, bazılarının ise bu konuda daha ketum bir politika izlediği biliniyor.

“Instagram tam bir gammaz”

Kullanıcı verilerini en çok paylaşan sosyal medya ağlarıyla ilgili verileri yayımlayan veri analiz kuruluşu Statista, bu konudaki en güvenilmez sosyal ağın Instagram olduğunu bildirdi. Kullanıcı bilgilerini üçüncü taraflara en çok sunan sosyal ağın Instagram olduğunu duyuran Statista, araştırmasını “Instagram tam bir gammaz” başlığıyla paylaştı.

“Arama geçmişi”, “kullanıcı konumu” ve “iletişim bilgileri” de dahil olmak üzere toplamda 14 farklı kategorideki verileri inceleyen Statista, Instagram’ın bu 14 veriden 11’inden aldığı bilgileri üçüncü taraflarla paylaştığını aktardı. Yüzde 79’luk oranla Instagram listede ilk sırayı alırken, listede Facebook yüzde 57 ile ikinci ve Linkedin yüzde 50 ile üçüncü oldu.