Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Genel

13 Kasım 2020 Cuma 15:54:41

Evren neden ısınıyor? Evrenin ortalama sıcaklığı ne kadar?

Yapılan bir araştırmanın sonuçları evrenin giderek ısındığına işaret ediyor. Evrenin ortalama sıcaklığının son 10 milyar yılda 10 kat arttığı belirtiliyor. Peki evren neden ısınıyor? Evrenin sıcaklığı ortalama ne kadar?

Bilim insanları, evreni anlamak ve gizemlerini çözmek için her yıl sayısız araştırma yapıyor. Evrende bizim gibi akıllı yaşamlar olup olmadığı ya da gezegen ve yıldızlar oluşurken ne gibi durumların oluştuğu araştırılıyor. Öte yandan “Evren neden ısınıyor? Evrenin ortalama sıcaklığı ne kadar?” gibi soruların da yanıtları aranıyor. Bu araştırmalar ışığında da üstünde yaşadığımız Dünya da daha iyi anlaşılıyor.

ABD’de yapılan bir araştırmada evrenin milyarlarca yıllık ısı geçmişi incelendi. Bu ısı değişimini gözler önüne sermek için 2009’da başlayan “Avrupa Uzay Ajansı Planck misyonunun” verileri kullanıldı. Dünya’ya olan mesafesi daha uzak olan yıldızlardan gelen ışığın, daha uzun sürede gezegenimize ulaşmasından hareketle bir sonuca ulaşıldı.

Evren neden ısınıyor?

Peki evren neden ısınıyor? Büyük Patlama’dan sonra durmaksızın genişleyen evrenin, yol boyunca karşılaştığı gazlar nedeniyle daha da ısındığı belirtildi. Ohio Eyalet Üniversitesi’nden Yi-Kuan Chiang, karanlık maddenin evrenin genişlemesi nedeniyle uzak noktalara sürüklendiğini kaydetti. Chiang, bu şoklama nedeniyle de evrenin ısındığını aktardı.

Evrenin sıcaklığı ortalama ne kadar?

Evrenin sıcaklığı ortalama ne kadar? sorusu da cevabı aranan konulardan biriydi. Yapılan araştırmaya göre yaklaşı 11 milyar yıl önce evrendeki kozmik ortalama sıcaklığın 242 bin santigrat derece olduğu kaydedildi. Bu sıcaklığın 8 milyar yıl önce 723 bin santigrat dereceye ulaştığı aktarıldı. Evrenin günümüzdeki sıcaklığının ise ortalama 2,5 milyon santigrat derece olduğu ifade edildi. Uzmanlara göre bu sonuç, bütün evrenin bu derecede olduğu anlamına gelmiyor. Bu sıcaklığın sadece uzayda yer alan cisimlerin etraflarındaki gazların ortalama sıcaklığı olduğu bildrildi. Evrenin halen daha çok soğuk olduğu ve ortalama sıcaklığının sıfırın altında eksi 270 santigrat derece olduğu kaydedildi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı