F-35 kendi kendine zarar verdi!

Lockheed Martin firması tarafından üretilen 5. nesil F-35B savaş jeti, Gatling Topu ile yaptığı atış sırasında kendi kendine zarar verdi. F-35B'de meydana gelen hasarın "A sınıfı" hasar olduğu bildirildi.

f_35_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

USMC’ye (ABD Deniz Piyadeleri) ait 5. nesil F-35B savaş jeti, uçağın GPU-9/A podundan(*) fırlatılan PGU-32/B SAPHEI-T tipi mermi sebebiyle zarar gördü. Merminin ateşlenmesi sırasında oluşan yüksek ısı sebebiyle çıktığı değerlendirilen alevler net bir şekilde görüldü.

Şubat ayında Arizona/Yuma Atış Alanı’nda yaşanan kazada, pilotunun uçağı üsse tek parça indirmeyi başardığı belirtildi.

Hasara ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken, hasar kayıtlara “A sınıfı”(*) olarak geçti.

Olayın neden yaşandığına ilişkin de resmî açıklama yapılmazken, Military.com’dan bir iddia geldi. Site, F-35B’nin alt bölümünde bulunan ve yer radarları ile hava savunma sistemlerine karşı koruma sağlayan GPU-9/A podundan ateşlenen PGU-32/B SAPHEI-T tipi mühimmattan kaynaklandığını, ateşlenir ateşlenmez mühimmatın patladığını ileri sürdü.

Olayla ilgili olarak Amerikalı yetkili makamlarca soruşturma başlatıldı.

GPU-9/A podu nedir?

Savaş uçaklarında yer alan ve tak-çıkar özelliğe sahip olan podlar, savaş ya da harekât sırasında hava savunma sistemlerine karşı güvende olmalarına yarıyor.

A sınıfı hasar nedir?

Havacılıkta meydana gelen kazalarda 2.5 milyon dolarlık hasarın üzerinde bir hasar oluşursa “A sınıfı hasar” şeklinde kayıtlara giriyor.