Gates: Tarım arazilerini iklim için almadım!

Büyük arazi yatırımları yapan Bill Gates, bunun iklim ile herhangi bir ilgisi olmadığını söyledi.

bill_gates2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bill Gates, ABD’de (Amerika Birleşik Devletleri) en büyük tarım arazisine sahip kişi olarak biliniyor. Gates, son dönemde tarım arazilerine yönelik yatırımlarının nedenini açıkladı.

Reddit isimli sosyal medya platformunda düzenlenen bir etkinlikte Gates’e tarım arazilerini satın alma sebebi soruldu. Gates, biyoyakıt ve tohum bilimi gelişmelerinin temel sebepler olduğuna dikkat çekerek, yatırım grubu tarafından böyle bir tercihte bulunulduğunu yani iklim ile herhangi bir ilgisinin olmadığını söyledi.

“Ormanların yok olması engellenebilir”

Tarım sektörünün önem arz ettiğini kaydeden Gates, ormanların ortadan kalkmasının tohumlar sayesinde engellenebileceğini dile getirdi. Gates, Afrika’nın iklim krizi ile mücadele ettiğini belirterek, söz konusu kıtaya yardım edilebileceğini ifade etti. Microsoft’un kurucusu, biyoyakıtın ucuza satılması durumunda karbon salınımı probleminin çözüme kavuşturulabileceğini dile getirdi.

242 bin dönüm arazinin sahibi oldular

Bill Gates ile eşi Melinda Gates, ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) çok sayıda eyaletinden 97 bin 934 bin 32 hektar büyüklüğünde tarım arazi almıştı. Söz konusu çift, böylece 18 eyalette 242 bin dönüm arazinin sahibi olmuş, “ABD’de (Amerika Birleşik Devletleri) en büyük tarım arazisine sahip kişiler” olarak kayıtlara geçmişlerdi. Bu yatırımların Cascade Investment aracılığıyla gerçekleştirildiği belirtilmişti. Louisiana eyaletinde 69 bin 71 dönüm araziye sahip olan Gates çifti, Arkansas eyaletinde 47 bin 927 dönüm arazi satın almış, Nebraska eyaletinde ise 20 bin 588 dönüm arazinin sahibi olmuştu.

“Yapay et tüketimine geçilmeli” önerisi

Gates, “İklim Felaketi Nasıl Engellenir” isimli kitabının tanıtımlarını sürdürüyor. Microsoft’un kurucusu, küresel ısınma ile inekler tarafından çıkarılan gazların küresel ısınmaya olan etkisinin önüne geçilmesi ve hayvan yetiştiriciliğinin daha az yapılması amacıyla yapay et tüketiminin başlatılması gerektiğini ifade ediyor.