Google ve Facebook’tan internet hızını artırma projesi!

İnternet hızının artırılabilmesi için bir projeye atılan teknoloji devleri Facebook ile Google, ABD ile Asya arasına Büyük Okyanus'a döşenecek iki kablo ağı sayesinde hız sorununu çözmeyi hedefliyor. Gerekli izinler çıkarsa projenin başlayacağı ve 2023'te hizmete açılacağı aktarıldı.

google_facebook_internet_hızı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanlığın teknolojik anlamda büyük bir sıçrama yaptığı 20. yüzyılın sonlarında hiç kimse 2021 yılında internet bağlantısı sorunlarının devam edeceğini düşünmüyordu. İnternet bağlantısının çökmesi ve internet hızının düşmesi gibi sorunlarla boğuşan insanlar, bağlantı hızının düşüş nedenlerine dair araştırmalar yapıyor. Farklı bağlantı türleri (WI-FI, kablolu bağlantı), modemin bulunduğu konum, evin içindeki diğer elektronik cihazlar, altyapı yetersizliği, bilgisayardaki bazı donanımsal sorunlar, DNS ayarları ve yerel internet sıkışıklığının internet hızının düşmesine yol açan etmenler olduğu belirtiliyor.

Genel transpasifik kapasitesi yüzde 70 artacak!

Düşük internet hızlarına çözüm bulmak için kolları sıvayan Facebook ile Google, bu sorunu insanların hayatından tamamen çıkarmak istiyor. İnternetin güvenliği ile hızını yükseltmek isteyen Google ve Facebook, deniz altı internet projesi için kolları sıvadı. Teknoloji devleri, bu proje için ABD ve Güneydoğu Asya arasında Büyük Okyanus’tan geçecek 2 deniz altı kablo ağı döşeyecek. Büyük Okyanus’tan geçecek kablo ağı sayesinde internetin çok daha hızlı hale geleceği ifade edildi. Genel transpasifik kapasitenin yüzde 70 oranında artacağını aktaran teknoloji devleri, bunun internet güvenliği için hayati öneme sahip olduğunu bildirdi.

Kablolara “Echo” ile “Bifrost” isimleri verildi!

Facebook ve Google’ın Büyük Okyanus’tan geçecek kablo projesinin bazı engellerle karşılaştığı kaydedildi. Zira Asya-Pasifik bölgesinde böyle büyük çapta bir projeye girişebilmek için birçok farklı ülkeden ve kurumdan gerekli izinlerin alınması gerekiyor. İzinler çıktıktan sonra projenin başlayabileceği kaydedildi. Büyük Okyanus’tan geçecek bu iki kabloya “Echo” ile “Bifrost” isimlerinin verildiği belirtildi. “Echo” projesine büyük bir yatırım yapılacağını açıklayan Google, bu projenin bölgede Google Cloud Platformu’nu kullanan kişiler için önemli bir avantaj sağlayacağını ve hızın artacağını ifade etti. Projenin hayata geçeceği tarihin 2023 olacağı tahmin ediliyor.