Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Teknoloji

29 Aralık 2020 Salı 13:26:49

Güneş’te tespit edilen lekenin Dünya’dan büyük olduğu ortaya çıktı!

Antalya’da özel teleskoplarla yapılan bir gözleme göre Güneş üzerinde tespit edilen bir lekenin Dünya’dan büyük olduğu belirtildi.

Bilim meraklıları TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin (TUG) Bakırlıtepe yerleşkesinde yapıldığı duyurulan bir Güneş gözlemi sonrası heyecana kapıldı. Aktarılan bilgilere göre dev yıldızın güneydoğusunda keşfedilen büyük lekeye “AR 2786” ismi verildi. Lekenin boyutunun Dünya’dan çok daha büyük olduğu kaydedildi. Bu devasa lekeni tespit edildiği bölgede büyük bir Güneş patlaması yaşanabileceği kaydedildi.

TUG’da görev yapan Dr. Tuncay Özışık, Güneş ile ilgili incelemelerin diğer yıldızlar hakkında çeşitli fikirler verdiğini aktardı. Bu anlamda Güneş’in dev bir laboratuvar olduğunu kaydeden Özışık, Güneş’in detaylı olarak incelendiğini belirtti. Güneş’in yaklaşık 12 yılda bir “çevrimi” olduğunu kaydeden Özışık, ilerleyen dönemde Güneş’te büyük patlamaların meydana gelebileceğini dile getirdi.

Güneş patlamaları uydulara zarar verebilir

Gelen bilgilere göre 25. Güneş leke çevriminin başladığı ve bunun da büyük patlamaların habercisi olduğu ifade ediliyor. Bundan sonraki 5 yıllık süreçte Güneş’te yaşanacak patlamaların şiddetini artıracağı kaydediliyor. Patlamalar sonucunda uzaya sıçrayacak parçacıkların Dünya’nın yörüngesindeki uydulara ciddi zararlar verebileceği iddia ediliyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı