Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Teknoloji

6 Ocak 2021 Çarşamba 18:08:45

Son Güncelleme: 06/01/2021 18:09:19

Güneş’teki depremlerle ilgili bilinenler değişti!

Yapılan araştırmalara göre Güneş’te yaşanan depremlerin kaynağının yıldızın dış yüzeylerinde değil iç katmanlarında meydana geldiği tespit edildi.

Uzun zamandır Güneş’te gerçekleşen depremlerin, yıldızın yüzeyinde meydana geldiği zannediliyordu. Yıldızın ısınan dış katmanları ile manyetik kuvvetler nedeniyle Güneş’te depremlerin meydana geldiği zannediliyordu. Ancak yapılan keşifler bunun aksini ispatlıyor. NASA’nın yaptığı araştırmalara göre Güneş depremlerinin, yıldızın dış katmanlarında değil iç katmanlarında gerçekleştiği kaydedildi.

,

Yapılan son araştırmalara göre Güneş depremleri, yıldızda meydana gelen patlamalardan birkaç dakika sonra yaşanıyor. Keşif, NASA’nın Solar Dynamics Gözlemevi tarafından gerçekleştirildi. Yıldızın yüzeyindeki hareketliliği manyetik olarak görüntüleyen izleyen gözlemevi, dış yüzeydeki hareketliliğin hareket yönünün zannedildiği gibi yıldızın iç kesimlerine doğru olmadığı belirtildi. Bu da Güneş depremi esnasında yıldızın derinliklerinden dalgaların geldiğini ortaya çıkardı.

Gözlemler sonucundan yıldızda yaşanan depremlerin kaynağının Güneş’in bin 130 kilometre içi olduğu ifade edildi. Güneş depremlerinin yıldızın iç katmanları nedeniyle oluştuğu 2011 yılında da dillendirilmişti. Bu yeni keşfe rağmen Güneş’teki depremlerin kesin kaynağı ortaya çıkarılamadı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı