Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Teknoloji

30 Aralık 2020 Çarşamba 15:34:54

İnsan tarafından kullanılan en eski alet 350 bin yıl yaşında!

İsrail’de 1960’lı yıllarda yapılan bir araştırma sonucunda bulunan taştan yapılma aletin 200 bin yıllık olduğu aktarılmıştı. Yapılan incelemeler sonucu aletin 350 bin yıllık olduğu kaydedildi. Üzerinde inceleme yapılan aletin, insanlar tarafından üretildiği tespit edilen en eski alet olduğu bildirildi.

Arkologların İsrail’de yaptıkları bir araştırmada heyecana neden olan bir buluş gerçekleştirildi. Araştırmacılar 1960’lı yıllarda buldukları taş aletin, kazıma veya bileme için kullanıldığını aktardılar.

200 bin yıl yaşında olduğu zannediliyordu

Yaklaşık 350 bin yıl önce kullanıldığı tespit edilen bu aletin ait olduğu gerçek zamanın tespiti büyük heyecana neden oldu. Zira taşın kullanıldığı çağın, homo sapiens’in yeryüzüne çıktığı zaman olarak kabul edilen dönemden 50 bin yıl daha eski olduğu ortaya çıkarıldı.

Taş ne amaçla kullanıldı?

Makalenin yazarlarından Ron Shimelmitz, daha eski teknolojiyle yapılan incelemelerde bu aletin 200 bin yıl öncesine dayandığının belirlendiğini kaydetti. Modern insanın tarih sahnesine çıkışından 50 bin öncesine ait olan bu aletin kulanılma amacının aşındırma ya da kazıma için kullanılmış olabileceği tahmin ediliyor. Keşfin yapıldığı Tabun Mağarası İsrail’in Hayfa kenti civarında bulunuyor.

Heyecan verici keşfin yapıldığı Tabun Mağarasının 1920’li yıllarda ilk defa farkına varan arkeolog İngiliz Dorothy Garrod oldu. Mağarada yapılan kazılar, insanların 500 bin yıldan daha eskiye dayanan atalarının bazı izlerini gözler önüne seriyor. Mağarada daha önce bulunan çakmaktaşı parçaları ateşin kullanılmaya başlamasıyla ilgili önemli fikirler veriyor. Öte yandan insanın geçirdiği bilişsel devrimin önemli etkilerinin de daha iyi ölçüleceği belirtiliyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı