Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Teknoloji

30 Aralık 2020 Çarşamba 11:16:43

Japonya “ilk ahşap uydu” için kolları sıvadı!

Uzun yıllardır süren uzay araştırmaları neticesinde yörüngeye birçok uydu gönderildi. Bu uydular sayesinde birçok bilimsel gözlem yapıldı, dünyadaki yaşam için artık vazgeçilmez hale gelen çeşitli teknolojik aletler, sinyalleri geri yansıtan uydular vasıtasıyla kullanılabilir duruma geldi. Ancak kullanım ömrü dolan binlerce uydunun kalıntıları Dünya’nın çevresini örtmeye başladı. Bu uzay çöplüğünün bundan sonraki uzay görevlerinde ölümcül tehlikelere yol açma tehlikesi ortaya çıktı.

Güneş ışığına dayanıklı ahşap üretilecek

Japonya’da ağaç ve ahşap işlerinde ustalaşan Sumitomo Forestry (SFC) adlı firma ile Kyoto Üniversitesi güçlerini birleştirdi ve soruna çözüm için kolları sıvadı. Bu iki dev kurum “dünyanın ilk ahşap uydusu” için çalışma yürütmeye başladı. Kyoto Üniversitesi ve SFC firmasının 3 yıl içinde güneş ışığına ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı ahşabı üretmek için çalışmalarını hızlandıracak.

Yollanan uyduların yüzde 60’ı çöpe dönüştü!

Projede görev üstlenecek olan Japon Astronot Doi Takao, atmosfere girmesi sonucu yanan uyduların, arkalarında minik alüminyum oksit parçacıkları bıraktığını belirtti. Bu durumun tehlikesine işaret eden Takao, üretecekleri ahşap uydunun “mühendislik modelini” geliştirmek için çalışmalara başladıklarını aktardı. Verilen bilgilere göre atmosfere yollanan uyduların yüzde 60’ının şu an kullanılamaz durumdaki bir çöpe dönüştüğü ifade edildi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı