Küresel ısınmanın ekonomiye etkileri: 2075’te felaket var!

Küresel ısınmanın ekonomik zararlarına dair görüşlerini bildiren 738 uzman ekonomist, 2025 yılına kadar yıllık ekonomik zararın 1,7 trilyon doları bulacağını belirtti. Uzmanlara göre iklim değişiminden kaynaklanan yıllık ekonomik kayıp, 2075 yılında 30 trilyon doları bulacak.

küresel_ısınma_ekonomik_kayıplarü

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliklerinin yol açabileceği zararlar konusunda yapılan araştırmalara bir yenisi eklendi. New York Üniversitesi Politika Enstitüsü’nün yürüttüğü araştırmada değişik ülkelerde yaşayan 738 uzman ekonomistin aktardığı veriler bir araya getirildi. Yapılan çalışmanın sonuçları “İklim Değişikliğinde Ekonomik Fikir Birliği” başlıklı yazıyla aktarıldı. Kendi alanında uzman birçok ekonomistin iklim değişikliğinin yol açtığı ekonomik zararlara ilişkin 2015’te aktardıkları endişelerin çok daha vahim boyutlara ulaştığı belirtildi.

“Ülkeler arasındaki gelir adaletsizliği artacak”

Ankete katkı sağlayan ekonomistlerin yüzde 74’üne göre, karbon emisyonunun acilen kontrol altına alınması ve bunun için acilen aksiyona geçilmesi gerekiyor. Ekonomistlerin yüzde 70’ine göre küresel ısınmanın etkisini hissettirmesiyle birlikte ülkeler içindeki eşitsizlikler artacak. Ankete katılan uzmanların yüzde 89’u ise ülkeler arasındaki gelir eşitsizliğinin her geçen yıl daha da artacağını öngörüyor. Çalışmaya katkı sunan uzmanlara göre küresel ısınma nedeniyle küresel ekonominin büyüme oranı düşecek, ilerleyen 5 yıl içinde ekonomide ciddi hasarlar meydana gelecek.

21. yüzyıl savaş yüzyılı olabilir mi?

2025 yılına kadar küresel ısınma etkisiyle oluşacak ekonomik zararın 1,7 trilyon doları bulacağını aktaran uzmanlar, 2075 yılında bu miktarın yıllık 30 trilyon dolara çıkacağını tahmin ediyor. Küresel ısınma nedeniyle ortaya çıkacak temiz su probleminin bir hayli korkunç sorunlar doğurabileceğini belirten uzmanlar, beklentilerin aksine 21. yüzyılın “savaş yüzyılı” olabileceğini ifade ediyor. Çalışmaya dair açıklamada bulunan New York Üniversitesi Politika Enstitüsü Strateji Direktörü Derek Syvlan, “sıfır emisyon” hedefinin ekonomi uzmanlarının çoğunluğu tarafından kabul gördüğünü aktardı.