Mars’ın ilk helikopterinin görevi gecikecek!

20 Şubat'ta Mars'a inen NASA'nın keşif aracı Perseverance'in üzerinde bulunan mini helikopter olan Ingenuity'nin uçuşunun gecikeceği bildirildi. Mars üzerinde ilk defa uçacak araç olacağı tahmin edilen Ingenuity'nin 11 Nisan'dan önce havalanmayacağı belirtildi.

mars_mini_helikopter

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mars misyonu kapsamında geçen yıl 30 Haziran’da Florida’daki Cape Canaveral Uzay İstasyonu’ndan fırlatılan NASA’nın Perseverance isimli uzay aracı 20 Şubat’ta Mars’ın Jezero Krateri’ne inmişti. Üzerinde 20 gelişmiş kamera bulunan uzay aracında kameralı bir mini helikopter de yer alıyor. Gelişmiş kamera sistemlerine sahip olan Perseverance, Mars görevi sırasında gezegenin eski durumuna ilişkin izleri inceleyecek. 470 milyon kilometrelik yolculuktan sonra hedefine ulaşan bu gelişmiş Mars aracı, kızıl gezegenin geçmişinde yaşama ait bulgulara ulaşmaya çalışacak, gezegenin şimdiki durumunu araştıracak.

Mars üzerinde uçan ilk araç olacak!

Perseverance’i üzerinde bulunan mini helikopteri havalandırmayı deneyecek NASA, bu alanda bir ilke imza atmış olacak. Şayet 2 gelişmiş kameraya sahip bu mini helikopter uçurulabilirse, gezegen üzerinde uçan ilk araç olacak. Bilim tarihinin önemli dönemeçlerinden biri olacak bu görev için NASA’da uzun süredir çalışmalar yürütülüyor. Bu ayın başında gerçekleşeceği düşünülen görevle ilgili NASA’dan açıklama geldi. NASA’nın açıklamasına göre gezegen üzerinde ilk kez bir aracın uçacağı görevin tarihi değiştirildi.

İlk motorlu uçağı üreten Wright Kardeşler’e saygı duruşu!

Önceleri 8 Nisan’da gerçekleşeceği belirtilen bu görevin yeni tarihinin en erken 11 Nisan olduğu aktarıldı. Perseverance adlı arazi aracının içinde bulunan bu mini helikopterin uçuş görevinin neden geciktiğine dair bir bilgi verilmedi. Mini helikopterin 11 Nisan’da havalanması durumunda NASA mühendisleri uçuşa ilişkin ilk verilere 12 Nisan’da ulaşacak.

Ingenuity (Maharet) adı verilen bu aracın görevi, uzay çalışmaları tarihindeki önemli virajlardan biri olacak. Helikopterin uçuş rotasının önceden belirlendiği ve tur atıp fotoğraf çektikten sonra yine araca döneceği ifade edildi. Motorlu bir uçağı ilk kez uçuran Wright Kardeşler’in de unutulmadığı bu görevle birlikte uçağın mucitlerine saygı duruşunda bulunacak. Mars yüzeyinde ilk defa havalanacak araç olan Ingenuity’de Wright Kardeşler’in uçurduğu ilk uçağın bir parçası bulunacak.